بسیاری از زنان درجاتی از كوچك شدن و شل شدن سینه هایشان را در طول زندگی خود تجربه می كنند. شاید علت این امر ارثی باشد ولی می تواند در اثر حاملگی، افزایش و كاهش وزن و یا شیر دادن به وجود آید و یا اینکه پیامدی طبیعی از افزایش سن باشد. این تغییرات پیشرونده معمولاً بین سنین بیست تا چهل سالگی نمایان می شوند. شاید اندازه پستان ثابت بماند ولی سفتی و برجستگی آن از بین برود. به این ترتیب سینه شل، افتاده و صاف می شود و نمای زنانه خود را از دست می دهد.

ماستوپكسی یا جراحی بالا کشیدن سینه، نام عمل جراحی است كه به كمك آن ضمن بالا كشیدن سینه، محل سر سینه نیز اصلاح شده و قوام پستان به كمك نسج پستان سفت تر می شود. محل برش این عمل متفاوت است و می تواند دور سر سینه، و یا به همراه برش خط وسط و یا همراه با برش زیر سینه باشد. اگر چه ممكن است در دوره بهبودی سر سینه كمی بی حس باشد ولی حس آن به تدریج باز خواهد گشت.

مهمترین مسئله‌‌ای که در این شرایط باید به آن توجه نمود مسئله میزان نسج سینه است. در ویزیت‌های قبل از عمل باید مشخص نمود که آیا نسج موجود سینه بیمار پس از فرم‌دهی و بالا کشیدن از نظر سایز و اندازه مورد دلخواه بیمار است یا خیر؟

چنانچه این سایز مورد دلخواه بیمار باشد، غالباً جراحی وی همچون روش جراحی کوچک کردن سینه با برش کوچک (برش سوراخ کلید) خواهد بود با این تفاوت که در این شرایط دیگر چیزی از نسج بیمار کم نمی‌شود، یعنی نسج بیمار هر آنچه که هست به کمک طراحی خاص این روش جراحی جمع شده دوباره شکل‌دهی و فرم‌دهی می‌شود و فقط پوست اضافه برداشته می‌شود به همین دلیل است که عموم مردم از این روش به عنوان پوست‌کشی سینه یاد می‌کنند.

اما اگر در ویزیت‌های قبل از عمل مشخص شود که نسج بیمار برای رسیدن به شکل و سایز نهایی کافی نیست، تنها راه موجود بزرگ کردن سینه بیمار به کمک پروتز و در عین حال فرم‌دهی و شکل‌دهی و پوست‌کشی سینه بیمار است. در این شرایط در واقع بیمار تحت عمل بزرگ‌کردن سینه با پروتز به همراه پوست‌کشی‌ سینه قرار می‌گیرد و برش جراحی وی همان برش سوراخ کلید خواهد بود.

در پایان عمل ماستوپکسی باید سینه ها قرینه و بالا كشیده شده باشند. این عمل با انجام بیهوشی عمومی صورت می پذیرد و شاید لازم باشد بیمار یك شب در بیمارستان بخوابد. بخیه ها معمولاً در دومین ویزیت پس از عمل كشیده می شوند. بیمار می تواند پس از یک هفته كار خود را شروع كند.

در دوره پس از عمل باید از فعالیت های شدید بدنی، بلند كردن بار سنگین به مدت دو ماه پرهیز نمود. پس از عمل معمولاً تورم و خونمردگی در كار است كه موقتی بوده به تدریج از بین می رود.

عمل ماستوپكسی یا بالا کشیدن سینه را می توان به تنهایی و یا همراه با اعمال دیگر چون استفاده از پروتز سینه انجام داد. به كمك پروتز می توان سینه را بزرگتر و برآمده تر نمود. عمل ماستوپكسی (بالا کشیدن سینه) عمل فوق العاده ای است كه به سینه شكلی جوان تر می دهد و به همین ترتیب به بیماران نیز ظاهری جوان تر و زیباتر می بخشد.   

نمونه ای از تصویر قبل و بعد از انجام عمل بالا کشیدن سینه (ماستوپکسی) را میتوانید در اینجا مشاهده کنید. جهت مشاهده تصاویر بیشتر لطفاً به گالری تصاویر سایت و یا حضوراً به مطب مراجعه فرمایید.

جراحی بالا کشیدن سینه - قبل
جراحی بالا کشیدن سینه - بعد
مطالب مرتبط:
- تقسیم بندی افتادگی سینه
- چگونه سایز کرست خود را محاسبه کنیم؟
- محل طبیعی نوک سینه کجاست؟

جراحی ها

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی