جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی یكی از شایعترین عمل های جراحی زیبایی است. در این عمل به بینی شكل داده می شود و در عین حال اختلالات آناتومیك آن نیز اصلاح می گردد. این عمل را می توان هم برای مردان و هم برای زنان پس از سن بلوغ انجام داد.

بینی یكی از اركان اصلی صورت است و عمل جراحی آن باید بسیار دقیق و هنرمندانه باشد تا كاملا با سایر اجزاء صورت بیمار هماهنگ و همگون باشد. به كمك این عمل بسیاری از مشكلات را می توان اصلاح نمود، مثلا می توان قوز بینی را از بین برد، بینی را كوچك نمود، نوك بینی را باریك كرد، پره های بینی را كوچك تر نمود و ... . در مورد تمام این تغییرات این نكته را باید به خاطر سپرد كه انجام این اعمال منوط به ساختار غضروفی و استخوانی و كیفیت پوست بیمار است و شاید انجام تمام این تغییرات در یك مرحله ممكن نباشد.

این عمل نیز مانند تمام اعمال جراحی دیگر با خطرات و عوارضی همراه است ولی این عوارض نادر می باشند. مهمترین مشكل این است كه نتیجه عمل مورد دلخواه بیمار نباشد، این مورد را باید قبل از عمل با واقعی كردن انتظار بیمار حل نمود. اشكالات كوچك چون عدم تقارن و وجود ناصافی ها را می توان به راحتی بعداً حل كرد.

جراحی زیبایی بینی در واقع برداشتن و تغییر دادن استخوان و غضروف بینی است، پوست بعداً جمع شده خود را با این تغییرات هماهنگ می نماید. چون عمل معمولاً از داخل بینی انجام می شود زخمی دیده نمی شود. البته ممكن است جهت كوچك كردن پره بینی لازم باشد برشی در طرفین پره بینی داده شود، این برش ها نیز خیلی ظریف هستند و به سرعت ترمیم می شوند.

جراحی زیبایی بینی را می توان با بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام داد. معمولاً این عمل بصورت سرپایی انجام می شود و نیازمند بستری در بیمارستان نیست.
پس از جراحی زیبایی بینی، معمولا قالب كوچكی بر روی بینی گذاشته می شود تا در مراحل اولیه ترمیم شكل بینی حفظ شود. تورم و خونمردگی اطراف بینی و چشم عادی است و این حالات در عرض چند روز از بین می رود. معمولا یك هفته بعد این قالب برداشته می شود. بیمار می تواند یك هفته تا ده روز بعد از جراحی زیبایی بینی كار خود را شروع كند.

باید توجه نمود كه تغییرات اصلی درست در مراحل اولیه بارز می شوند ولی تغییرات جزیی تا دو تا سه ماه دیگر نیز ادامه می یابند. بینی شكل واقعی و نهایی خود را شش تا نه ماه بعد پیدا می كند و در این مدت بیمار باید صبور باشد چرا كه نمی توان این تغییرات را سریعتر نمود و باید صبر كرد تا فیزیولوژی بدن كار خود را انجام دهد.

در چه شرایطی جراحی زیبایی بینی انجام می‌شود

اصولاً جراحی زیبایی بینی را می‌توان به دو دسته بزرگ تقسیم‌بندی کرد:
●  بیمارانی که فقط مشکل جراحی زیبایی بینی دارند.
● بیمارانی که علاوه بر مشکل جراحی زیبایی بینی دچار انواع انحراف تیغه بینی و مشکل تنفسی هستند.

الف: بیمارانی که فقط مشکل جراحی زیبایی بینی دارند
شاید بتوان این گروه از بیماران را نیز به دو گروه عمده زیر تقسیم‌بندی نمود:
● بیمارانی که اجزاء استخوانی و غضروفی آن‌ها مشهود است.
● بیمارانی که نسج زیرجلدی زیادی دارند و نوک بینی و قاعده بینی آن‌ها پهن و بسیار بزرگ است.

 ب: بیمارانی که علاوه بر مشکل جراحی زیبایی بینی دچار انواع انحراف تیغه وسط بینی و مشکل تنفسی هستند
این گروه از بیماران، بیمارانی هستند که مشکل اصلی آن‌ها انحراف تیغه وسط بینی است. این تیغه همان‌طوری که از اسم آن پیداست باید در قسمت وسط بینی و کاملاً راست و مستقیم باشد ولی در بعضی از بیماران دچار تغیرات انحرافی به اشکال حرف C انگلیسی، C معکوس و حرف S انگلیسی هستند. در این بیماران به سبب انحراف و عبور نامتوازن هوا از سوراخ‌های بینی تغییراتی در اجزاء داخلی بینی به وجود می‌آید. این تغییرات عبارتند از:
● بزرگ‌شدن شاخک‌های داخلی بینی
● تغییرات مخاطی
● دررفتگی قسمت تحتانی تیغه وسط
● تغییر اندازه پره‌های بینی
● نامتقارن بودن نوک بینی

عوامل تعیین‌کننده در نتیجه جراحی زیبایی بینی

عوامل متعددی در نتیجه جراحی زیبایی بینی موثر هستند از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
الف: کیفیت و قوام پوست بینی:
یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده پیامد نهایی رینوپلاستی کیفیت و قوام پوست است. چنانچه پوست بسیار نازک باشد، کوچک‌ترین تغییرات نسوج زیرین خود را نشان می‌دهد و در این بیماران بافت‌های زیرین باید به دقت و بهترین شکل ممکن دستکاری شوند تا چیزی از روی پوست دیده و یا لمس نشود.
برعکس در پوست‌های بسیار ضخیم و یا کلفت که بافت زیرجلدی زیاد و قطوری دارند، دستکاری و تغییرات انجام شده در بافت‌های استخوانی و غضروفی زیرین کمتر خود را نشان می‌دهند، این پوست قدرت جمع‌شدن کمی دارد و تشکیل بافت‌های جبرانی پس از عمل (فیبروز یا چسبندگی پس از عمل) در آن‌ها زیاد است (بینی‌های گوشتی).

ب: وجود یا نبود انحراف تیغه وسط

ج: وضعیت و اندازه نوک بینی

د: وضعیت یا پهنای قسمت بالای بینی (بین دو چشم)

ه: متقارن بودن یا نبودن قسمت‌های مختلف بینی

در رینوپلاستی، چه قسمت‌هایی عمل می‌شوند؟

به صورت ساده بینی را از نظر جراحی زیبایی می‌توان به چند قسمت تقسیم نمود:
1-    پوست  2- قسمت‌های غضروفی  3- قسمت‌های استخوانی  4- تیغـه وسط  5- شاخک‌ها  6- پره‌ها
اصولاً جراح زیبایی فقط با قسمت‌های 2 تا 6 سر و کار دارد. در جراحی رینوپلاستی، پوستی از بیمار برداشته نمی‌شود و به همین دلیل نباید برشی بر روی پوست مشاهده شود.

نمونه ای از تصویر قبل و بعد از انجام جراحی زیبایی بینی را میتوانید در اینجا مشاهده کنید. جهت مشاهده تصاویر بیشتر لطفاً به گالری تصاویر سایت و یا حضوراً به مطب مراجعه فرمایید.


جراحی زیبایی بینی - قبل از عمل
جراحی زیبایی بینی - بعد از عمل


جراحی ها

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی