• مقاله (بینی و صورت)
  • 07 خرداد 93
  • چاپ
یکی از ظواهر پیری که معمولاً در میانسالی خود را نشان می‌دهد افتادگی پلک است. پلک‌ها معمولاً با گذر زمان دچار شلی و افتادگی می‌شوند. این شلی و افتادگی معمولاً در پلک بالا خود را به صورت پوست و چین اضافه نشان می‌دهد. این چین و پوست اضافه با افزایش سن بیشتر و بیشتر می‌شود به ترتیبی که گاهی در بعضی از افراد حتی با دید بیمار مقابله می‌کند.

به همراه شلی پوست و افتادگی پلک معمولاً تجمع چربی در پلک‌ها به وجود می‌آید. این تجمع چربی در پلک پایین بیشتر است و غالباً خود را به صورت پف زیر چشم نشان می‌دهد. البته در پلک بالا نیز تجمع چربی وجود دارد ولی اصولاً پلک بالا بیشتر علایم افتادگی و پیری را با پوست اضافه و شلی آن و پلک پایین این علایم را با پف آلودگی نشان می‌دهد.

نکته حائز اهمیت اختلاف چربی پلک بالا و پایین است تجمع چربی در پلک بالا در نواحی گوشه داخلی چشم (نزدیک بینی) و خط وسط یعنی در دو ناحیه است در حالی که این تجمع در پلک پایین در سه ناحیه است. این نواحی عبارتند از ناحیه داخلی چشم (نزدیک بینی) ، خط وسط و ناحیه خارجی چشم.
جراحی زیبایی افتادگی پلک


روش جراحی پلک بالا چگونه است؟

همانطوری که اشاره شد در پلک بالا، بیشترین مشکل بیمار پوست اضافه است و به همین دلیل می‌توان گفت که جراحی پلک بالا عمدتا شامل پوست می‌شود. به عبارت دیگر در پلک بالا معمولاً از برش روی پوست استفاده می‌شود. این برش پوستی با طراحی خاص انجام می‌شود به ترتیبی که در سمت گوشه داخلی چشم یعنی در قسمت نزدیک بینی عرض کمی دارد ولی هرچه این برش پوستی به ناحیه گوشه خارجی چشم نزدیک می‌شود عرض بیشتری پیدا می‌کند، پس از برداشتن این پوست حتماً باید چربی‌های جمع شده در ناحیه نزدیک بینی و خط وسط را نیز برداشت. جراحی پلک بالا زمانی کامل است که پوست اضافی و چربی تجمع یافته برداشته شوند و چنانچه در پلک بالا فقط پوست برداشته شود و تجمع چربی‌ها درمان نشود جراحی زیبایی پلک بالا کامل نخواهد بود.

جراحی زیبایی پلک

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

پس از برداشتن پوست و چربی‌ها، پوست با بخیه‌های خیلی ظریف بخیه می‌شود.
پوست ناحیه پلک فوقانی، حالتی دارد که اثر برش جراحی بر روی آن به ندرت دیده می‌شود، یعنی چنانچه مراقبت‌های پس از جراحی درست انجام شود پس از گذشت چند هفته به سختی می‌توان اثر جراحی را بر روی پلک فوقانی مشاهده کرد.

جراحی زیبایی پلک


روش جراحی پلک پایین چگونه است؟

همان‌طوری که گفته شد معمولاً مشکلات پلک پایین بیشتر در اثر تجمع چربی است و مشاهده پوست اضافه و شل در این قسمت چندان شایع نیست، البته در بعضی از بیماران هر دو مشکل با هم دیده می‌شود.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که در پلک پایین بیشتر باید کیسه‌های چربی بیمار درمان شود. فرق بین پلک پایین و پلک بالا در این است که شکل آناتومیک پلک پایین به حالتی است که یک برش بر روی پوست هر چه قدر هم ظریف باشد باز اثر خود را بر روی پوست پلک پایین نشان می‌دهد. در حالی که این اثر در مورد پلک بالا به ندرت دیده می‌شود.

به سبب همین اختلاف معمولاً در پلک پایین سعی بر آن است که عمل جراحی برداشتن کیسه‌های چربی از طریق برش بر روی پوست بیمار انجام نشود. به منظور انجام این عمل معمولاً از روش دیگری که به روش برش ملتحمه (trans conjunctival) معروف است به جای اینکه مستقیماً بر روی پوست بیمار برش داده شود، جراحی از قسمت قرمزی پشت پلک صورت می‌پذیرد، یعنی برشی بر روی پوست وجود ندارد و از طریق قسمت قرمز رنگ پشت پلک، جراح کیسه‌های چربی را خارج می‌کند. در این روش، این امکان وجود دارد که کیسه‌های چربی مزاحم و اضافی برداشته شوند و آن قسمت از چربی‌ها که برای پر کردن خط اشک لازم هستند (قسمت نزدیک به بینی) جابجا شوند تا این مشکل بیمار نیز حل شود.

خاصیت ملتحمه این است که بدون دوختن ترمیم می‌شود. این قسمت از چشم درست مثل قسمت داخل دهان است که اگر قسمتی از آن با گاز گرفتن کنده شود بدون بخیه خودبخود ترمیم می‌شود. بنابراین در عمل جراحی پلک پایین از طریق ملتحمه محل برش نیازی به بخیه و ترمیم جراحی ندارد و خودبخود خوب می‌شود.

جراحی زیبایی پلک

بلفاروپلاستی

سرنوشت پوست پلک پایین چیست؟
همانطوری که گفته شد در عمل جراحی پلک پایین از طریق ملتحمه برشی بر روی پوست داده نمی‌شود و پوستی برداشته نمی‌شود، بنابراین چین و چروک‌های پوست این ناحیه چه خواهند شد؟

یکی از ویژگی‌های حیرت‌انگیز پوست انسان خاصیت جمع‌شدن آن است. اگر به بیمارانی که تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گرفته‌اند توجه کنید، ملاحظه می‌کنید که با وجود بزرگی بینی جراح پوستی از این بیماران برنمی‌دارد فقط بر روی قسمت‌های غضروفی و استخوانی زیرین کار می‌کند و در اثر تغییر و تبدیل‌هایی که در این قسمت‌ها می‌دهد پوستی که زیرش خالی شده است به تدریج جمع می‌شود. توجه نمایید که این جمع‌شدن تدریجی است و یک شبه حاصل نمی‌شود.

همین ویژگی پوست است که در عمل جراحی زیبایی پلک پایین از طریق ملتحمه به بیمار کمک می‌کند، پس از اینکه کیسه‌های چربی پلک پایین برداشته یا تغییر و تبدیل داده شدند، پوستی که زیر آن خالی شده است به تدریج شروع به جمع‌شدن می‌کند و بیمار بعد از چند ماه تغییرات را در پوست پلک پایین خود حس نماید.

البته پرواضح است که این قدرت پوست نامحدود نیست و چنانچه پلک پایین علاوه بر کیسه‌های چربی پوستی بسیار شل و آویزان داشته باشد تنها راه ممکن انجام جراحی پلک پایین از طریق برش مستقیم بر روی پوست است تا ضمن حل کردن مشکل کیسه‌های چربی بتوان پوست اضافی را برداشت.

جراحی زیبایی پلک


توصیه‌های پس از عمل پلک

● معمولاً پس از عمل بر روی بخیه‌های پلک بالا از چسب‌های مخصوصی استفاده می‌شود. بهتر است به هنگام استحمام به ترتیبی صورت خود را بشویید که این چسب‌ها کنده نشوند.
● تورم و خونمردگی اطراف چشم‌ها معمولاً ظرف یک هفته از بین خواهد رفت.
● بهتر است پس از عمل بر حسب دستور پزشک معالج خود از قطره اشک مصنوعی، پماد آنتی‌بیوتیک و آنتی‌بیوتیک خوراکی استفاده کنید.
● بخیه‌های پلک معمولاً و بر حسب شرایط بیمار بین روزهای پنجم تا هفتم پس از عمل کشیده می‌شوند.
● بیماران معمولاً می‌توانند دو تا سه روز پس از عمل فعالیت‌های تخصصی خود را شروع کنید.
● به سبب پرهیز از نور آفتاب بهتر است بیمارانی که تحت عمل جراحی پلک قرار می‌گیرند از عینک آفتابی استفاده کنند.
● نتیجه نهایی اعمال جراحی زیبایی معمولاً پس از گذشت چند ماه یعنی زمانی که تمام تورم‌ها از بین رفته و ترمیم کامل شده باشد، حاصل می‌شود. بنابراین بیماران باید جهت حصول این نتیجه صبر و تحمل داشته باشند.

جهت مشاوره پوست می توانید با مطب دکتر شریفیان متخصص پوست در تهران تماس حاصل بفرمایید

افزودن نظر جدید

مشاهده بر اساس نوع مطلب

مشاهده بر اساس نوع مقاله

خبرنامه زیبایی

اشتباه
ایمیل صحیح وارد کنید

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی