• مقاله (بینی و صورت)
  • 07 خرداد 93
  • چاپ
در اغلب اوقات بیماران از شنیدن عوارض اعمال جراحی واهمه دارند و به همین دلیل جراحان نیز در مشاوره‌های قبل از عمل کمتر به این مسئله می‌پردازند. نکته حائز اهمیت این است که جراحی‌های زیبایی نیز همچون تمام اعمال جراحی با عوارض و پیامدهای بالقوه‌ای همراه است. دسته‌ای از عوارض در مورد تمام اعمال جراحی، مشترک است و ربطی به جراحی زیبایی ندارد ولی دسته‌ای از عوارض و پیامدها خاص اعمال جراحی زیبایی است.

مهمترین نکته‌ای که قبل از هر چیز باید به آن اشاره کرد، این است که ذکر این عوارض و پیامدها فقط به منظور آگاه بودن بیمار است و اصلاً دلیلی ندارد که این عوارض برای تمام بیمارانی که تحت عمل جراحی زیبایی قرار می‌گیرند به وجود بیاید. در انجام تمام اعمال جراحی و از جمله عمل جراحی زیبایی این احتمال وجود دارد که چنین عوارض و پیامدهایی اتفاق بیفتد. امروزه و با پیشرفت روش‌های جراحی زیبایی و آشناتر شدن بیماران، تیم جراحی و بیهوشی با این اعمال، درصد و احتمال بروز این عوارض بسیار کاهش یافته است و با انجام مراقبت‌های صحیح و درست قبل و بعد از عمل و به کارگیری تکنیک مناسب جراحی و احتیاطات لازم می‌توان این میزان قلیل را به حداقل ممکن رساند.

عوارض جراحی زیبایی بینی را می‌توان همچون سایر اعمال جراحی به دو گروه عمده عوارض عمومی و عوارض اختصاصی تقسیم‌بندی کرد:

1- عوارض عمومی جراحی زیبایی بینی

عوارض عمومی جراحی زیبایی بینی عبارتند از:

الف: خونمردگی و تورم: بروز خونمردگی و تورم پس از عمل جراحی زیبایی بینی پدیده‌ای عادی است. میزان و اندازه این تورم و خونمردگی بر حسب شرایط عمل بیمار و نوع عمل به کار رفته متفاوت است. ممکن است این خونمردگی در ناحیه گونه‌ها، زیر چشم و داخل سفیدی چشم باشد. چنانچه تغییرات انجام شده بر روی استخوان بینی به صورت خارجی انجام شود میزان این خونمردگی و تورم بیشتر از نوع داخلی خواهد بود. در هر صورت این تورم و خونمردگی با گذشت زمان و حداکثر ظرف مدت هفت تا ده روز از بین می‌رود.

ب: جا و اثر زخم: اصولاً در عمل جراحی زیبایی بینی اکثر برش‌ها در داخل و زیر بینی هستند که هیچ اثر و جایی از خود بر جای نمی‌گذارد. امروزه برای کوچک کردن پره‌ها نیز از برش هایی استفاده می‌شود که چندان از گوشه خارجی پره‌ها بیرون تر نیاید و به این ترتیب اثر و جای این برش‌ها نیز خیلی به چشم نخواهد آمد.

ج: خونریزی: ندرتاً ممکن است بیمار پس از انجام جراحی زیبایی بینی دچار خونریزی از گوشه‌های بینی شود. این خونریزی معمولاً خفیف است و با کمپرس یخ از بین می‌رود. بعضی از بیماران در دوره پس از عمل خصوصاً زمانی که تامپون آنها خارج می‌شود دچار خونریزی بینی می‌شوند، این خونریزی معمولاً اندک است و با اقداماتی چون کمپرس و تامپون بینی بند می‌آید ولی چنانچه در موارد بسیار نادر این خونریزی شدید باشد باید اقدامات جدی‌تر جهت بند آوردن آن صورت پذیرد.


2- عوارض اختصاصی جراحی زیبایی بینی

عوارض اختصاصی عمل جراحی زیبایی بینی را می توان به شرح زیر تقیسم‌بندی نمود:

الف: مشکل تنفسی: یکی از عوارضی که غالباً مورد توجه اکثر بیماران قرار می‌گیرد بروز عوارض تنفسی پس از عمل جراحی زیبایی بینی است. یکی از دلایل بروز این عوارض اصلاح نشدن مشکلات اولیه و قبل از عمل بیمار است، بیماری که دچار انحراف تیغه بینی و بزرگی شاخک‌‌های بینی است چنانچه این مشکلات وی در عمل جراحی زیبایی اصلاح نشود، پس از عمل دچار مشکلات تنفسی خواهد بود. مسئله دیگر در بروز مشکلات تنفسی انتخاب نوع و نحوه عمل است به عبارت دیگر اگر روش جراحی مناسب مشکلات بیمار نباشد ممکن است در دوره پس از عمل مشکلاتی در تنفس بیمار بوجود آید.

به غیر از این موارد، بروز مشکلات تنفسی در دوره پس از عمل غالباً به علت تورم مخاطی حفره‌های درونی بینی است و با گذشت زمان و استفاده از داروهای ضد التهاب و احتقان، این مشکل مرتفع خواهد شد.
البته اگر بیمار از قبل از عمل جراحی رینیت آلرژیک داشته باشد که باعث مشکل تنفسی شده باشد، بعد از جراحی نیز این مشکل باقی خواهد ماند.

ب: اختلال بویایی: بروز اختلال بویایی پس از عمل رینوپلاستی عمدتاً به سبب تورم مخاطی است. این مشکل با گذشت زمان و کاهش تورم به تدریج کاهش می‌یابد و نباید مشکل جدی برای بیمار ایجاد کند.

ج: بازگشت مشکلات و عدم رضایت بیمار: به جرات می‌توان گفت که این مشکل خاص عمل جراحی زیبایی بینی است، در بروز این مشکل عوامل عدیده‌ای دخیل هستند که از آنها می‌توان به واقعی نبودن انتظار بیمار از وضعیت بینی خود و پیامد عمل جراحی، وضعیت و قوام پوست بیمار، وضعیت نسوج نگهدارنده و شکل بینی بیمار (بینی گوشتی)، پاسخ بافتی به پیامدهای جراحی، تبحر جراح در دستکاری نسوج بیمار و... اشاره کرد.

بیماران در دوره پس از عمل به اندازه و محل نوک بینی، قوس پشت بینی و اندازه بینی توجه بسیار زیاد و گاهی وسواس‌گونه دارند. با گذشت زمان بیمار خاطره خود از شکل بینی قبل از عمل را از دست می‌دهد و به سبب قضاوت دیگران بینی خود را با دیگران مقایسه می‌کند. بعضی از بیماران نیز به دنبال تغییرات فاحشی در بینی خود هستند، غافل از این که بروز و انجام تغییرات فاحش در بینی مستلزم وجود نسوج و پوست مناسب است، امری که بیماران کمتر به آن توجه می‌کنند. باید توجه داشت که عوامل عدیده‌ای در پیامد نهایی عمل جراحی زیبایی بینی دخیل هستند. این عوامل عبارتند از: کیفیت و نوع پوست بیمار (نازک یا کلفت، چرب یا خشک، با آکنه یا بدون آکنه و....)، وضعیت و اندازه نوک بینی (پهن یا جعبه‌ای شکل، رو به پایین و...)، وضعیت نسوج نگهدارنده (غضروف‌های پره بینی، شکل آن‌ها، غضروف‌ها و استخوان‌های قسمت فوقانی بینی)، قوز بینی و اندازه آن، وجود انحراف و شکل آن (C ,C معکوس، S) و ...

به دلیل دخالت این عوامل، نتیجه عمل جراحی هیچ بیماری را حتی خواهر یا برادر دو قلو را نمی‌توان با هم مقایسه کرد و انتظار داشت که مشابه هم باشند. به هر حال آنچه بیماران باید به آن توجه نمایند شکل کلی و نمای ظاهری بینی خود در قالب شکل صورتشان است. بیماران باید به تغییرات اساسی و عمده‌ای که جراح با اصلاح آنها در شکل نهایی بینی و چهره آن‌ها به وجود آورده است توجه نمایند.

انجام عمل جراحی مجدد به سبب اصلاح اشکالات جدی یا جزیی همیشه راه حلی است که باید با تعمق فراوان و پس از گذشت زمان مناسب انجام شود. زمانی که ترمیم بافتی کامل شده باشد و امکان جراحی دوم یا چندم را فراهم نماید، این زمان معمولاً حدود شش تا نه ماه پس از عمل اول است.
دکتر شریفیان یکی از متخصصین جراحی بینی در تهران می باشد که شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره با مطب تماس حاصل بفرمایید.

افزودن نظر جدید

مشاهده بر اساس نوع مطلب

مشاهده بر اساس نوع مقاله

خبرنامه زیبایی

اشتباه
ایمیل صحیح وارد کنید

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی