• مقاله (بینی و صورت)
  • 07 خرداد 93
  • چاپ
در اغلب اوقات بیماران از شنیدن عوارض اعمال جراحی واهمه دارند و به همین دلیل جراحان نیز در مشاوره‌های قبل از عمل کمتر به این مسئله می‌پردازند. نکته حائز اهمیت این است که جراحی‌های زیبایی نیز همچون تمام اعمال جراحی با عوارض و پیامدهای بالقوه‌ای همراه است. دسته‌ای از عوارض در مورد تمام اعمال جراحی، مشترک است و ربطی به جراحی زیبایی ندارد ولی دسته‌ای از عوارض و پیامدها خاص اعمال جراحی زیبایی است.

مهمترین نکته‌ای که قبل از هر چیز باید به آن اشاره کرد، این است که ذکر این عوارض و پیامدها فقط به منظور آگاه بودن بیمار است و اصلاً دلیلی ندارد که این عوارض برای تمام بیمارانی که تحت عمل جراحی زیبایی قرار می‌گیرند به وجود بیاید. در انجام تمام اعمال جراحی و از جمله عمل جراحی زیبایی این احتمال وجود دارد که چنین عوارض و پیامدهایی اتفاق بیفتد. امروزه و با پیشرفت روش‌های جراحی زیبایی و آشناتر شدن بیماران، تیم جراحی و بیهوشی با این اعمال، درصد و احتمال بروز این عوارض بسیار کاهش یافته است و با انجام مراقبت‌های صحیح و درست قبل و بعد از عمل و به کارگیری تکنیک مناسب جراحی و احتیاطات لازم می‌توان این میزان قلیل را به حداقل ممکن رساند.

به طور کلی عوارض اعمال جراحی اعم از زیبایی و غیرزیبایی را می‌توان به دو گروه عمده عوارض عمومی و عوارض اختصاصی تقسیم‌بندی کرد:

1- عوارض عمومی عمل جراحی زیبایی پلک

از عوارض عمومی این عمل می‌توان به مواردی به شرح زیر اشاره کرد:

تورم و خونمردگی: در عمل پلک خصوصاً اگر عمل پلک‌های بالا و پایین به صورت همزمان انجام شود امکان و احتمال بروز تورم ناحیه عمل و خونمردگی اطراف آن وجود دارد. بروز تورم ناحیه عمل به قدری عادی است که دیگر نمی‌توان آن را به عنوان عارضه تلقی کرد.
احتمال بروز خونمردگی در عمل پلک پایین بیشتر است. این خونمردگی و تورم کاملاً موقتی است چنانچه بیماران در 24 تا 48 ساعت اول از کمپرس یخ و پس از آن از کمپرس حوله گرم استفاده کنند این مشکلات به راحتی از بین خواهد رفت.

عوارض مربوط به بیهوشی: اکثر بیماران که تحت عمل جراحی زیبایی پلک قرار می‌گیرند تحت خواب‌ آلودگی عمیق همراه با بی‌حسی موضعی، این عمل را انجام می‌دهند. این نوع از بیهوشی به عنوان بیهوشی سبک تقسیم‌بندی می‌شود و روشی کاملاً مطمئن است. امروزه در قریب به اتفاق مراکز جراحی ایران حضور متخصصین کارآزموده بیهوشی، انجام انواع بیهوشی را با حداقل مشکلات ممکن کرده است ولی به منظور کاهش خطرات احتمالی بیهوشی این بیماران نیز همچون سایر بیماران باید تحت بررسی دقیق قبل از عمل قرار گیرند و متخصص بیهوشی نیز باید قبل از عمل شرایط بیمار را بررسی کند و مناسب‌ترین و بهترین روش بیهوشی که کمترین خطر را برای بیمار به همراه داشته باشد انتخاب نماید.

2- عوارض اختصاصی جراحی زیبایی پلک

اثر زخم جراحی: یکی از پیامدهای نه چندان مطلوب جراحی پلک باقیماندن زخم بدشکل در ناحیه پلک است. همانطوری که قبلاً توضیح داده شد چنانچه برشی بر روی پوست انجام شود محل ترمیم با اثری باقی خواهد ماند ولی در ناحیه پلک اگر این برش در محل مناسب و با طراحی مناسب انجام شود اثری بسیار کم و به صورتی محو و ناپیدا خواهد داشت.
جای زخم جراحی نیز در افراد مختلف با ویژگی‌های پوستی مختلف متفاوت است (تقسیم‌بندی‌ فیتزپاتریک) و به همین دلیل انتظار می‌رود که جای زخم جراحی پلک در تمام بیماران به یک شکل نباشد. ولی در مجموع اگر طراحی برش جراحی، محل آن و تکنیک جراحی مناسب باشد نباید جا و اثر زخم پلک خیلی مشهود باشد.

بازماندن چشم‌ها: بازماندن چشم‌ها معمولاً به دو صورت دیده می‌شود: در حالت اول مقدار آن کم است و به تدریج از بین می‌رود، ولی در حالت دوم مقدار آن زیاد است و با گذر زمان نیز بهبود حاصل نمی‌شود. تمام بیمارانی که دچار این حالت می‌شوند باید از قطره اشک مصنوعی و پماد (خصوصاً شب‌ها) استفاده کنند. در صورتی که مشکل بازماندن چشم‌ها پایدار و ادامه‌دار باشد. باید این مشکل را با انجام جراحی مجدد ترمیمی درمان کرد.

برگشتن پلک پایین: این حالت در عمل جراحی پلک پایین و در اثر برش روی پوست به وجود می‌آید. به عبارت دیگر چنانچه جراحی پلک پایین از طریق ملتحمه انجام شود، این مشکل به وجود نمی‌آید. اما اگر پلک پایین از طریق برش روی پوست انجام شود زیاد برداشتن پوست و یا اثر کششی زخم بر پلک پایین حالتی برگشته و پایین کشیده می‌دهد. انواع خفیف این حال ممکن است به مرور خوب شوند ولی چنانچه پس از مدتی خوب نشدند و یا اگر شدید باشند نیازمند جراحی ترمیمی خواهند بود.
دکتر عبدالحمید شریفیان متخصص پوست در تهران و جراحی بینی در تهران می باشد

افزودن نظر جدید

مشاهده بر اساس نوع مطلب

مشاهده بر اساس نوع مقاله

خبرنامه زیبایی

اشتباه
ایمیل صحیح وارد کنید

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی