چاپ کردن این صفحه

عمل جراحی زیبایی کوچک کردن سینه‌ها چیست؟

فارغ از اینکه شکایت بیمار کدام یک از موارد مربوط به بزرگی سینه‌ها باشد مهمترین مشکل بیماری که نیازمند عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی است بزرگی نامتناسب سینه‌هاست، نکته‌ای که غالباً بیماران کمتر به آن توجه می‌کنند عدم تقارن سینه‌هاست. عدم تقارن سینه‌ها امری بسیار شایع است و در اکثر بیماران درجات خفیف آن دیده می‌شود ولی در بعضی از بیماران این عدم تقارن بسیار واضح و مشهود است.
هدف عمل ماموپلاستی کوچک کردن سینه‌هاست البته به ترتیبی که سینه ظاهری زیبا و متقارن پیدا کند. اصولاً روش‌های متفاوتی به نام جراحان گوناگون برای عمل ماموپلاستی اختراع شده است ولی به صورت کلی این اعمال را می‌توان بر اساس برش آن‌ها به انواع زیر تقسیم‌بندی کرد:

1- با برش بزرگ (دور هاله سینه، خط وسط و زیر سینه، برش لنگری)
2- با برش کوچک (دور هاله سینه و خط وسط، برش سوراخ کلید)
3- با برش بزرگ و با برداشتن سر سینه و پیوند مجدد آن


انواع برش در ماموپلاستی

ماموپلاستی با برش بزرگ (روش T معکوس)

روش ماموپلاستی با برش بزرگ روشی است که معمولاً در مورد بیمارانی با سینه‌های بسیار بزرگ به کار می‌رود. در این روش، برش جراحی از سه قسمت تشکیل می‌شود: دور هاله، زیر هاله در خط وسط و برش سرتاسری زیر سینه (در چین زیر سینه).

از روش جراحی ماموپلاستی با برش بزرگ معمولاً در شرایط زیر استفاده می‌شود:
-    چنانچه بیماری سینه‌های بسیار بزرگی داشته باشد به ترتیبی که حدس زده شود که از هر سینه باید بیش از 800 گرم برداشته شود.
-    پوست سینه قوام و کیفیت خوبی نداشته، شلی زیاد و ترک‌های فراوان داشته باشد.
-    افتادگی سر سینه بیش از 10 – 8 سانتی‌متر باشد.

ماموپلاستی با روش برش بزرگ


چرا برش دور هاله سینه الزامی است؟
معمولاً بیمارانی که دچار بزرگی سینه هستند، دچار مشکلات دیگری نیز هستند، یکی از این مشکلات بزرگتر و عریض‌تر شدن هاله سینه است. به صورت طبیعی این هاله باید قطری بین 42 تا 50 میلی‌متر داشته باشد. ولی در بعضی از بیماران این قطر حتی از صد میلی‌متر هم بیشتر می‌شود. همراه با این عریض شدن، سر سینه از محل طبیعی خود که باید جایی در حدود وسط بازو باشد به پایین و حتی چندین سانتی‌متر زیر چین آرنج کشیده می‌شود، چنانچه لازم باشد این سر سینه به محل طبیعی خود برگردد حتماً باید جابجا شود و به این ترتیب حتماً باید دور آن بریده شود که هم کوچک شود و هم بالا برده شود. (تقسیم‌بندی افتادگی سینه)

روش عمل ماموپلاستی با برش بزرگ چیست؟
در جراحی زیبایی سینه که تحت بیهوشی عمومی است و طبق طراحی خاصی که قبل از عمل بر روی سینه بیمار کشیده می‌شود، قسمت‌هایی از سینه برداشته می‌شود و سر سینه بر روی پایه‌ای که معمولاً پایه‌ای تحتانی است با حفظ عروق خونرسان به محل طبیعی خود بالا کشیده و پوست سینه جمع می‌شود. قسمت‌هایی که در این عمل برداشته می‌شوند قسمت‌های طرفی و قسمت بالای سینه هستند. همانطوری که گفته شد، میزان بافتی که در این روش از هر سینه برداشته می‌شود معمولاً بیش از 800 گرم است، البته این میزان الزامی نیست چرا که اگر پوست سینه بیمار کیفیت خوبی نداشته، ترک‌های فراوانی داشته باشد و بسیار شل نیز باشد باید از این روش استفاده کرد.

عمل ماموپلاستی با برش بزرگ

ویژگی‌های عمل ماموپلاستی با برش بزرگ چیست؟
- از ویژگی‌های مهم این روش آن است که درست در پایان جراحی، سینه تقریباً شکل واقعی خود را به دست می‌آورد.
- در این روش می‌توان سینه را حتی‌المقدور کوچک نمود.
- دراین روش می‌توان پوست بیشتری از سینه بیمار برداشت.
- در این روش عمدتاً مشکلی در حس سر سینه به وجود نمی‌آید.
- با وجودی که توصیه می‌شود این بیماران پس از انجام این عمل حامله نشوند ولی امکان حاملگی و شیردادن پس از این عمل وجود دارد.

ماموپلاستی با برش کوچک

روش ماموپلاستی با برش کوچک روشی است که از آن معمولاً در مورد بیمارانی که سینه‌های بسیار بزرگی ندارند استفاده می‌شود. در این روش برش جراحی از دو قسمت تشکیل می‌شود: دور هاله و زیر هاله در خط وسط. نام دیگر این برش، برش سوراخ کلید (key hole) است، چرا که در نهایت، شکل نهایی برش جراحی زیبایی سینه شبیه سوراخ کلید خواهد بود.
چنانچه بیماری سینه‌های بسیار بزرگی نداشته باشد به ترتیبی که حدس زده شود از هر سینه باید کمتر از 800 گرم برداشته شود و یا اینکه افتادگی سر سینه کمتر از 7 سانتی‌متر باشد، در این شرایط می‌توان سینه‌های بیمار را با برش کوچک، کوچک نمود.
نکته حائز اهمیت قوام و کیفیت پوست در این عمل است، در بیمارانی که از برش کوچک جهت کوچک کردن سینه‌های آن‌ها استفاده می‌شود پوست نباید ترک‌های فراوان داشته باشد و در عین حال باید قوام و کیفیت پوست خوب باشد، به عبارت دیگر از الاستیسیته خوبی برخوردار باشد.

ماموپلاستی با برش کوچک

ماموپلاستی با برش کوچک

مشکل برجستگی زیر بغل و قسمت خارجی سینه
یکی از مشکلات رایج خانم‌هایی که سینه‌هایی بزرگ دارند، برآمده بودن ناحیه زیر بغل و برجسته و بزرگ بودن قسمت خارجی سینه است. در روش جراحی کوچک کردن سینه با برش کوچک، بر حسب روش جراحی به کار گرفته شده امکان کوچک کردن برجستگی زیر بغل و قسمت خارجی سینه وجود دارد. در این روش با انجام لیپوساکشن این نواحی، می‌توان چربی تجمع یافته در این نقاط را نیز خارج نمود. این کار از طریق همان برش انجام می‌شود و نیازی به ایجاد سوراخ و برش‌های جدید نیست.

انواع روش‌های جراحی کوچک کردن سینه با برش کوچک
رایج‌ترین روش‌های جراحی که با این برش انجام می‌شوند عبارتند از:
1- روش با پایه فوقانی
2- روش با پایه داخلی
3- روش با پایه فوقانی داخلی
منظور از پایه، پایه عروقی است که بر حسب آن قسمت سر سینه جابجا می‌شود.
در تمام اعمال جراحی سینه، باید پوست قسمت باقیمانده و سر سینه سالم و زنده بماند. پوست باقیمانده و سر سینه جهت زنده و سالم ماندن محتاج خون‌رسانی هستند. در روش‌های گوناگون می‌توان سر سینه را بر پایه‌های مختلف عروقی خود چرخاند و جابجا کرد. به عبارت دیگر اگر پایه عروقی از سمت بالا حفظ شود این روش را با پایه فوقانی و اگر پایه عروقی از سمت داخل حفظ شود این روش را با پایه داخلی می‌گویند. البته پایه‌های عروقی دیگری نیز وجود دارد ولی این دو روش رایج‌ترین روش‌های جراحی با برش کوچک هستند. معمولاً اگر روش کوچک کردن سینه با پایه داخلی باشد، این امکان وجود دارد تا بتوان قسمت برجسته زیر بغل و قسمت خارجی سینه را بیشتر و بهتر ساکشن کرده، کوچک نمود.

روش عمل جراحی ماموپلاستی یا برش کوچک چیست؟
در این جراحی که تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، با طراحی خاصی که قبل از عمل بر روی سینه بیمار کشیده می‌شود قسمت‌هایی از سینه برداشته می‌شود و سر سینه بر روی پایه‌ای عروقی و با حفظ عروق خونرسانش به محل طبیعی خود بالا کشیده می‌شود و پس از آن پوست سینه جمع می‌شود. قسمت‌هایی که در این عمل برداشته می‌شوند معمولاً قسمت پایین و خارج سینه است.

عمل جراحی ماموپلاستی یا برش کوچک

ویژگی‌های روش جراحی ماموپلاستی یا برش کوچک چیست؟
- در این روش عمدتاً مشکلی در حس سر سینه بوجود می‌آید.
- اندازه و شکل این برش در مقایسه با روش قبل کوچکتر است.
- با وجودی که توصیه می‌شود بیماران پس از انجام این عمل حامله نشوند ولی امکان شیردادن پس از این عمل وجود دارد.
- نکته حائز اهمیت در این عمل، توجه به این نکته است که شکل نهایی سینه آن چیزی نیست که درست پس از عمل دیده می‌شود. به عبارت دیگر بیماران باید جهت مشاهده شکل نهایی سینه خود مدتی صبر نمایند تا سینه پس از این عمل به تدریج قوام و شکل خود را پیدا کند.
پیشنهاد می کنیم برای دریافت مشاوره جراحی بینی در تهران با مطب دکتر شریفیان تماس حاصل بفرمایید.

افزودن نظر جدید