• مقاله (سینه)
  • 02 خرداد 93
  • چاپ
در اغلب اوقات بیماران از شنیدن عوارض اعمال جراحی واهمه دارند و به همین دلیل جراحان نیز در مشاوره‌های قبل از عمل کمتر به این مسئله می‌پردازند. نکته حائز اهمیت این است که جراحی‌های زیبایی نیز همچون تمام اعمال جراحی با عوارض و پیامدهای بالقوه‌ای همراه است. دسته‌ای از عوارض در مورد تمام اعمال جراحی‌ مشترک است و ربطی به جراحی زیبایی ندارد ولی دسته‌ای از عوارض و پیامدها خاص اعمال جراحی زیبایی است.

مهمترین نکته‌ای که قبل از هر چیز باید به آن اشاره کرد، این است که ذکر این عوارض و پیامدها فقط به منظور آگاه بودن بیمار است و اصلاً دلیلی ندارد که این عوارض برای تمام بیمارانی که تحت عمل جراحی زیبایی قرار می‌گیرند به وجود بیاید. در انجام تمام اعمال جراحی و از جمله عمل جراحی زیبایی این احتمال وجود دارد که چنین عوارض و پیامدهایی اتفاق بیفتد. امروزه و با پیشرفت روش‌های جراحی زیبایی و آشناتر شدن بیماران، تیم جراحی و بیهوشی با این اعمال، درصد و احتمال بروز این عوارض بسیار کاهش یافته است و با انجام مراقبت‌های صحیح و درست قبل و بعد از عمل و به کارگیری تکنیک مناسب جراحی و احتیاطات لازم می‌توان این میزان قلیل را به حداقل ممکن رساند.
عوارض جراحی زیبایی کوچک کردن و بالا کشیدن سینه را می‌توان همچون سایر اعمال به دو گروه عمده عوارض عمومی و عوارض اختصاصی تقسیم‌بندی کرد.

1- عوارض عمومی جراحی کوچک کردن و بالا کشیدن سینه

عوارض عمومی جراحی زیبایی سینه را می‌توان به عوارض زیر تقسیم‌بندی کرد:

الف: خونمردگی و تورم: بروز خونمردگی و تورم پس از عمل جراحی زیبایی سینه، در ناحیه زیر برش جراحی و اطراف آن پدیده‌ای عادی است، میزان و اندازه این تورم و خونمردگی بر حسب میزان و وسعت عمل و بزرگی و افتادگی سینه متفاوت است و می‌تواند حتی تا ناحیه بالای شکم، زیر بغل و وسط قفسه سینه کشیده شود. در هر صورت این تورم و خونمردگی با گذشت زمان و حداکثر ظرف مدت 7 تا 10 روز از بین می‌رود.

ب: تجمع مایع (سروما): یکی از عوارض جراحی زیبایی سینه بروز تجمع مایع در نواحی زیر برش جراحی است. این تجمع مایع خود را به صورت تورم ناحیه زیر برش یا زیر بغل نشان می‌دهد. در اغلب مواقع با فعال شدن سیستم بازجذب لنفاوی و استفاده از کمپرس گرم خارجی این تجمع مایع از بین می‌رود ولی گاهی لازم می‌شود تا این مایع را به کمک سرنگ و در شرایط استریل تخلیه نمود.

ج: جا و اثر زخم: یکی از عوارض مورد توجه تمام بیماران در اعمالی که با برش جراحی انجام می‌شود به وجود آمدن جا و اثر زخم جراحی است. همانطوری که می‌دانید اعمال جراحی زیبایی سینه با دو برش بزرگ و کوچک انجام می‌شود. در بین زخم‌های جراحی سینه، آن قسمت از زخم که در ناحیه چین زیر سینه قرار می‌گیرد از نظر جا و اثر بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که در باقیماندن جا و اثر زخم جراحی مهمترین مسئله میزان کششی است که بر روی لبه‌های زخم اعمال می‌شود. بنابراین هرچه سینه‌ها بزرگتر باشند، جمع کردن آن‌ها با احتمال فشار و کشش بیشتری بر روی لبه‌های زخم همراه است و به همین دلیل احتمال باقیماندن اثر و جای زخم در این بیماران بیشتر خواهد بود. به صورت کلی، چنانچه فشار و کشش زیادی بر روی زخم نباشد، جا و اثر برش دور سینه و خط وسط تقریباً اندک خواهد بود (بجز در مواردیکه بیماران زمینه ارثی باقی ماندن اسکار را دارند یا اصطلاحاً Keloid Former هستند).

وضعیت پوست بیمار از نظر رنگ و قوام (رک: تقسیم‌بندی فیتزپاتریک) نیز در نتیجه و شکل نهایی برش‌های جراحی موثر است. در گروه‌های پایین‌تر فیتزپاتریک اثر و جای زخم کمتر است و هرچه گروه فیتزپاتریک بیمار بالاتر باشد احتمال باقی‌ماندن جا و اثر زخم بیمار بیشتر می‌شود.
در کل، جراحی بدون اثر جراحی یا اسکار وجود ندارد و شدت باقی‌ماندن اسکار جراحی بیشتر به جنس پوست و رنگ آن و سابقه فامیلی و ژنتیکی بیمار بستگی دارد و تکنیک جراحی اگرچه موثر است ولی با وجود جراحان باتجربه که روش‌های جراحی درست را بکار می‌گیرند عمدتاً میزان باقی‌ماندن اسکار به جنس پوست خود بیمار بستگی دارد.

2- عوارض اختصاصی جراحی کوچک کردن و بالا کشیدن سینه

از نظر عوارض، بعضی از عوارض خاص عمل جراحی زیبایی سینه هستند، از این دسته عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف: عدم تقارن: اصولاً در جراحی‌های زیبایی وقتی عمل جراحی زیبایی در مورد اعضاء جفت بدن انجام می‌شود (مانند سینه‌ها، گوش‌ها، پره‌های بینی، چشم‌ها و...)، عدم تقارن یکی از عوارض بالقوه جراحی است، جالب توجه این است که اغلب بیماران حتی به صورت مادرزادی تقارن کاملی در اعضاء جفت خود ندارند و به همین دلیل انتظار داشتن نتیجه‌ای کاملاً متقارن و یکدست به ترتیبی که اصلاً با هم اختلاف نداشته باشند خارج از انتظار و قاعده است ولی به صورت کلی باید هدف و سعی جراح این باشد که در نهایت عمل و در دوره پس از عمل سینه‌ها اختلاف بسیار مشهودی با هم نداشته باشند و در حد قابل قبول متقارن باشند. این تقارن قابل قبول باید در مورد سایز سینه‌ها، محل و اندازه هاله دور سینه مورد توجه قرار گیرد.

ب: حس نوک سینه‌ها: در اغلب اعمال جراحی زیبایی سینه، چه کوچک کردن و چه بالا کشیدن معمولاً از دو برش مرسوم کوچک (دور سینه و وسط سینه) و بزرگ (دور سینه، وسط سینه و زیر سینه) و پایه عروقی فوقانی و فوقانی داخلی یا تحتانی استفاده می‌شود.
با استفاده از هر کدام از این روش‌ها و برش‌ها، چنانچه اختلالی در حس نوک سینه به وجود آید موقتی است و نباید اختلالی جدی و طولانی مدت در حس نوک سینه بوجود آید.
البته در بعضی از روش‌های جراحی زیبایی کوچک کردن سینه که در مورد سینه‌های بسیار بزرگ زنانی که در دوره قبل و یا بعد از یائسگی هستند انجام می‌شود. سر سینه کاملاً بریده شده و مجدداً پیوند می‌شود. در این شرایط احتمال بروز اختلال دایمی در حس سینه وجود دارد ولی خوشبختانه انجام این عمل چندان شایع نیست.

ج: شیر دادن: در اعمال مرسوم جراحی زیبایی کوچک کردن سینه، یعنی اعمالی که با برش کوچک و بزرگ انجام می‌شود، امکان شیر دادن پس از انجام این اعمال وجود دارد.

د: عوارض زخم و پوست: یکی از عوارض جراحی زیبایی سینه که معمولاً در سینه‌های بسیار بزرگ بوجود می‌آید، بروز مشکلات زخم و پوست در ناحیه دور هاله و زیر سینه است، این مشکلات معمولاً خود را به صورت تیره‌رنگ و سیاه شدن قسمت یا قسمت‌هایی از هاله سینه و بعضی از نواحی برش جراحی (چه خط وسط و چه زیر سینه) نشان می‌دهد. گاهی ممکن است قسمت‌هایی از برش خط وسط و زیر سینه حالت از هم جدا شده پیدا کنند. این عوارض معمولاً در نواحی کوچک یک تا دو سانتی‌متری به وجود می‌آید و غالباً فقط با مراقبت از پوست، پانسمان مرتب آن‌ها و استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک از بین می‌روند، جالب است که این قسمت‌ها معمولاً بدون هیچ‌گونه اثر و اسکاری ترمیم می‌شوند و نیازمند کار اضافه‌ای نیستند.

توصیه می کنیم برای معاینه اولیه و مشاوره قبل از جراحی زیبایی شکم ، جراحی زیبایی پلک ، لیفت صورت با نخ و تزریق چربی صورت با مطب دکتر شریفیان تماس بگیرید.

افزودن نظر جدید

مشاهده بر اساس نوع مطلب

مشاهده بر اساس نوع مقاله

خبرنامه زیبایی

اشتباه
ایمیل صحیح وارد کنید

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی