• مقاله (شکم)
  • 05 خرداد 93
  • چاپ
وضعیت نهایی برش جراحی چه خواهد بود؟
در عمل جراحی ابدومینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی شکم ، ماهیت عمل جراحی ضمن برداشتن چربی‌های اضافی، کشیدن پوست شکم است، یعنی پوست‌کشی شکم یکی از اجزاء اصلی این روش جراحی است. به عبارت دیگر در پایان کار لبه‌های زخم یعنی لبه فوقانی و لبه تحتانی با کشش در کنار هم قرار گرفته‌اند و تمایل دارند که از هم دور شوند.
مقایسه این برش با برش عمل سزارین مقایسه اشتباهی است. در عمل جراحی سزارین پوست شکمی که به واسطه حاملگی کش آمده است پس از تولد نوزاد حالتی شل و آویزان دارد، بنابراین دو لبه زخم بدون هیچ کشش و به راحتی کنار هم قرار می‌گیرند، و به دلیل نبودن نیروی کشش در ناحیه زخم به راحتی و بدون اثر و جای زخم جوش می‌خورند. در عمل جراحی ابدومینوپلاستی تمام هنر جراح این است که با روش‌های جراحی پلاستیک به ترتیبی عمل نماید تا ضمن ایجاد زخمی یکنواخت و قرینه با وجود کشش موجود بر لبه‌های زخم، جای برش به بهترین شکل و با کمترین اثر ممکن باقی بماند. باقیماندن اثر زخم جراحی تابع تکنیک و روش جراح، شرایط زخم بیمار، جنس مواد و نخ‌های مصرفی و وضعیت پوست بیمار است (رجوع: قسمت تقسیم‌بندی پوست فیتزپاتریک)

چه میزان پوست برداشته می‌شود، ترک‌ها چقدر از بین می‌روند؟
در عمل جراحی زیبایی شکم بسته به میزان افتادگی و شلی شکم و محل ناف بیمار میزان پوستی که برداشته می‌شود متغیر است ولی به صورت معمول تمام پوست و چربی ناحیه زیر ناف برداشته می‌شود و به همین ترتیب تمام ترک‌های زیر ناف با برشی که به صورت یک هلال است برداشته می‌شود، این هلال در قسمت زیرناف حداکثر عرض را دارد و هرچه به طرفین یعنی ناحیه پهلوها می‌رویم باریک‌تر می‌شود.

البته اگر بیمار پوست بسیار شلی داشته باشد یا اینکه محل نافش پایین باشد حتی پوستی بیشتر از این هم برداشته می‌شود.
در بیمارانی که شکم بسیار بزرگی ندارند و یا اینکه ناف در نقطه‌ای بالاتر قرار دارد، پوست برداشته شده کمتر است و ممکن است خط برش جراحی در ناحیه خط وسط به صورت یک کمان نبوده به شکل حرف T معکوس درآید. به عبارت دیگر گاهی اوقات جراح در شرایطی قرار می‌گیرد که نمی‌تواند پوست بالای ناف را که در واقع لبه فوقانی برش است به لبه پایینی برش برساند و به همین دلیل مجبور می‌شود برش خود را به صورت T معکوس درآورد.

ابدومینوپلاستی

آیا ناف بیمار از بین می‌رود؟
این سوالی است که اغلب بیماران در دوره قبل از عمل می‌پرسند. نکته جالب توجه این است که ناف بیمار به هیچ‌وجه نباید از بین برود. در این عمل ابتدا ناف بیمار از پوست اطرافش جدا می‌شود، بعد از اینکه پوست شکم تا ناحیه زیر جناغ سینه بلند شد و عضلات شکم ترمیم گشت پوست‌کشی انجام می‌شود و ناف بیمار از وسط پوست کشیده شده شکم بیرون آورده می‌شود. به عبارت دیگر ناف بیمار همان ناف قدیمی و در محل طبیعی خودش است ولی فقط پوست اطراف آن عوض شده است. در موارد کمی که بیمار همزمان فتق نافی وسیع دارد ممکن است که امکان حفظ ناف نباشد و لازم باشد که ناف جهت ترمیم بهتر فتق نافی برداشته شود و سپس از جراحی زیبایی همزمان شکم، ناف بازسازی شود.

شما عزیزان جهت انجام خدماتی از قبیل تزریق چربی صورت و جوانسازی پوست صورت می توانید با مطب دکتر شریفیان تماس حاصل بفرمایید.

افزودن نظر جدید

مشاهده بر اساس نوع مطلب

مشاهده بر اساس نوع مقاله

خبرنامه زیبایی

اشتباه
ایمیل صحیح وارد کنید

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی