• مقاله (شکم)
  • 05 خرداد 93
  • چاپ
یکی از شایعترین اعمال جراحی زیبایی، جراحی زیبایی شکم است. بسیاری از خانم‌ها پس از یک یا چند زایمان دچار تغییراتی در شکم خود می‌شوند که آن‌ها را مجاب می‌سازد جهت اصلاح و ترمیم این تغییرات به جراح زیبایی مراجعه کنند. این تغییرات فقط در اثر زایمان بوجود نمی‌آید، زندگی مدرن، فعالیت کم، استفاده روزافزون از خودرو و مصرف رو به گسترش غذاهای پرچرب و آماده سبب شده است که اغلب افراد با مشکل اضافه وزن مواجه باشند. یکی از محل‌هایی که به سرعت اثر اضافه وزن را نشان می‌دهد ناحیه شکم و پهلوهاست.

بزرگی و چاقی شکم و پهلوها یکی از شایعترین علل مراجعه بیماران به جراحان زیبایی است. اما چه روش‌هایی برای حل این مشکلات وجود دارد.

جهت پاسخ‌دهی به این سوال می‌توان بیماران را به دو گروه عمده تقسیم‌بندی نمود:
● بیمارانی که فقط از بزرگی شکم و پهلوها شکایت دارند
● بیمارانی که علاوه بر بزرگی شکم و پهلوها دچار ترک‌های متعدد پوستی و افتادگی پوست ناحیه زیر شکم  و همچنین شلی عضلات جدار شکم نیز هستند.

با توجه به این تقسیم‌بندی مهم‌ترین عامل تعیین کننده نوع و روش جراحی وضعیت پوست، وجود ترک‌های پوستی و میزان شلی و افتادگی پوست است. چنانچه بیماران به دلیل زایمان دچار شلی شدید و ترک‌های فراوان پوست باشند صرفاً خارج کردن چربی از زیر پوست شل، افتاده و ترک خورده، شلی پوست را از بین نخواهد برد و چه بسا مشکل را بیشتر نماید، در این شرایط انجام لیپوساکشن یا لیزرلیپولیز سبب کوچکتر شدن شکم و پهلوها می‌شود ولی شکم را زیبا نمی‌کند. چرا که با انجام لیپوساکشن چربی‌های اضافه بیمار برداشته شده است ولی مشکل پوست شل، ترک خورده و آویزان حل نشده است.

در این شرایط راه‌حل، انجام عمل جراحی و ترمیم جدار شکم است. این عمل عملی است که به آن ابدومینوپلاستی می‌گویند، در این عمل که با برشی در ناحیه چین پایین شکم انجام می‌شود، پوست شکم تا ناحیه زیر جناغ سینه بلند می‌شود، بلند کردن پوست تا ناحیه جناغ سینه این امکان را به جراح می‌دهد تا مسئله شلی و فاصله گرفتن عضلات شکم از هم (معمولاً دراثر زایمان عضلات شکم کم‌کم در خط وسط از هم فاصله می‌گیرند) را به کمک بخیه‌هایی که مانند پلیسه کردن عمل می‌کند از بین ببرد و وضعیت عضلات را با سفت کردن و پلیسه کردن آن‌ها به دوران قبل از زایمان بازگرداند. پس از این، پوست کشیده شده، قسمت‌های اضافه آن برداشته می‌شود و باقیمانده پوست به پوست خط زیرین برش بخیه می‌شود.

ابدومینوپلاستی

در پایان عمل جراحی زیبایی شکم خط برش در چین پایین شکم است، دور ناف نیز بخیه‌هایی دیده می‌شود ولی این فقط ظاهر امر است. در باطن این عمل عضلات و غشاء نگهدارنده آن‌ها در خط وسط به هم بخیه و پلیسه شده‌اند. بخیه‌ای که از زیر جناغ تا ناحیه برش جراحی در پایین شکم ادامه پیدا می‌کند. در عین حال در این عمل می‌توان با استفاده از بخیه‌های مناسب قوس کمر بیمار را نیز بیشتر و بهتر نمود.

ابدومینوپلاستی


توصیه‌های پس از عمل ابدومینوپلاستی

● از روز اول پس از عمل تا جایی که می‌توانید راه بروید، این راه رفتن در هفته اول باید به حالت خمیده باشد تا به محل بخیه‌ها فشار اضافی وارد نشود.
● سه روز پس از عمل به کمک همراه، شکم‌بند را باز کنید، کلیه پانسمان‌ها و چسب‌ها و گازها را بردارید و با شامپوی بچه یا شامپو بتادین حمام کنید. پس از آن روی محل زخم و ناف خود پماد آنتی‌بیوتیک بزنید و قسمت‌های پماد زده شده را با گاز بپوشانید. این گازها را بدون زدن چسب و با بستن شکم‌بند در محل خود نگه دارید، شکم‌بند باید به ترتیبی بسته شود که تمام زخم و ناحیه تناسلی را بپوشاند و شل نباشد.
● استفاده از شکم‌بند بسیار مهم است. این شکم‌بند نباید شل باشد و حداقل یک ماه به صورت شبانه روز بسته باشد.
● بیمارانی که تحت عمل جراحی شکم (ابدومینوپلاستی) قرار می‌گیرند بهتر است تا سه سال پس از این عمل حامله نشوند.
● بی حسی پوست ناحیه زیر ناف در دوران پس از عمل به سبب بلند شدن این پوست از بستر خود و کاملاً عادی است و به مرور زمان از بین می‌رود.

پیشنهاد می کنیم جهت دریافت خدمات تخصصی از جمله : جراحی زیبایی شکم ، جوانسازی پوست صورت ، جراحی زیبایی پلک ، لیفت صورت با نخ ، جراحی زیبایی سینه ، تزریق چربی صورت با ما تماس بگیرید

افزودن نظر جدید

مشاهده بر اساس نوع مطلب

مشاهده بر اساس نوع مقاله

خبرنامه زیبایی

اشتباه
ایمیل صحیح وارد کنید

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی