• مقاله (جراحی زیبایی)
  • 17 اسفند 92
  • چاپ
جراحی‌های زیبایی مجموعه اعمالی است که توسط جراح زیبایی برای زیباتر و متناسب‌تر شدن اندام و قسمت‌های مختلف بدن افراد انجام می‌شود، بنابراین ماهیت اعمال جراحی زیبایی، تغییر و تبدیل و شکل‌دهی قسمت‌های مختلف بدن بر اساس اندازه‌ها، معیارها و اندکس‌هایی است که برای عموم مردم زیبایی و تناسب را تداعی می‌نماید. بنابراین مهم‌ترین عامل در جراحی زیبایی تناسب و تعادل است، تناسب و تعادل معیاری است که در تمام اعمال جراحی زیبایی باید در نظر جراح و بیمار باشد.

انگیزه انجام جراحی زیبایی چیست؟

مهم‌ترین عامل در تعیین نتیجه نهایی انجام عمل جراحی زیبایی، انگیزه انجام این اعمال است. بیماران به دلایل و انگیزه‌های مختلف تن به تیغ جراحی می‌دهند. قسمتی از این انگیزه‌ها عبارتند از:

1- تشویق دیگران؛ پدر، مادر، فامیل، دوست، همسر، نامزد و...
2- فقط برای ایجاد تغییر
3- در رقابت با دیگران، چون همه دوستان عمل زیبایی کرده‌اند.
4- ازدواج مجدد
5- عیب‌جویی دیگران
6- با انجام عمل زیبایی، فرد دیگری خواهد شد.
7- با انجام عمل زیبایی شبیه فرد معروفی خواهد شد.
8- عوارض جسمی مانند گردن درد و کمر درد در مورد بزرگی پستان و شکم
9- تغییر سایز و اصلاح بدفرمی مثلاً در مورد بزرگ کردن پستان‌ها
10- احساس نیاز شخصی

از نظر اغلب جراحان زیبایی اگر انگیزه فرد موارد 1 تا 7 باشد، انجام جراحی زیبایی در این افراد با رضایت‌مندی کمی همراه است، چرا که انگیزه انجام اعمال جراحی زیبایی در تمام این موارد اصیل نیست و به همین دلیل راضی شدن بیمار پس از عمل به عواملی خارج از خود وی وابسته خواهد بود. در حالی که در مورد موارد 8 تا 10 انگیزه فرد کاملاً شخصی است و چنانچه فردی با این انگیزه‌ها تحت عمل جراحی زیبایی قرار گیرد رضایتمندی بسیار بیشتری خواهد داشت. البته انگیزه بیمار در مورد انجام عمل جراحی زیبایی یکی از شروط اصلی است ولی همه آن نیست. بیمار در کنار انگیزه شخصی قوی باید کاملاً در مورد روش‌های جراحی زیبایی و این که واقعاً چه چیزی می‌خواهد و چه روشی برای وی مناسب است اطلاعات کافی و جامع داشته باشد.

آیا می‌توان شبیه فرد دیگری شد؟

یکی از اشتباهات رایج در نگرش به جراحی زیبایی، بیمارانی هستند که با یک عکس به مطب جراح مراجعه می‌کنند. مثلاً می‌خواهند که بینی آن‌ها شبیه فرد مشهوری شود یا چهره آن‌ها همانند هنرپیشه‌ای معروف و زیبا شود.
نگرش این بیماران به جراحی زیبایی از پایه غلط است. حتی دو خواهر از نظر اجزاء چهره و اندام شبیه هم نیستند و به همین دلیل نمی‌توان کسی را شبیه کس دیگری کرد. چنانچه فرض کنیم حتی به فرض محال بتوان مثلاً بینی را در دو نفر کاملاً شبیه هم کرد آیا سایر اجزاء صورت نیز مشابه هستند، اندازه چشم‌ها، شکل ابروها، گونه‌ها، لب‌ها، فاصله‌ها، اندازه‌ها، هیچ‌کدام از این مقیاس‌ها در دو نفر شبیه هم نخواهند بود و بنابراین چنانچه بیماری بخواهد با نشان دادن عکسی پس از عمل شبیه کس دیگری شود، از ابتدا مسیر نادرست است و قطعاً در نهایت نیز نتیجه چندان مطلوب نخواهد بود. چنین بیمارانی برای رضایت‌مندی خود باید انگیزه‌ای واقعی در انجام جراحی زیبایی داشته باشند، به عبارت دیگر باید ببینید که چه قسمت‌هایی از صورت یا بدن آن‌ها نیازمند زیباتر شدن و متناسب‌تر شدن هستند و بر آن اساس اقدام نمایند.

پس از عمل چه شکلی خواهم بود؟

این سوال هم یکی از سوالات بسیار رایج بیماران در مشاوره‌های قبل از عمل است. این سوال خصوصاً در مورد جراحی صورت و علی‌الخصوص در مورد جراحی زیبایی بینی بسیار رایج و شایع است حتی بسیاری از بیماران از جراحان می‌خواهند که چهره آن‌ها را پس از عمل به صورت کامپیوتری بازسازی نمایند. این روش البته در بعضی ازجراحی‌های استخوان‌های صورت به صورت ساخت قالبی گچی و کار بر روی آن روشی مرسوم است ولی در مورد جراحی بینی که قسمت عمده کار بر روی قسمت‌های غضروفی است چندان رایج نیست. دلیل این مسئله هم خیلی ساده است، با کامپیوتر و برنامه‌هایی که برای این کار طراحی شده، هر کاری می‌توان بر روی بینی انجام داد و با مقیاس‌های در حد میکرون می‌توان همه اجزاء را به صورتی کاملاً متقارن و قرینه برش داد و برداشت و تغییر و تبدیل داد. درحالی که چنین امکانی در مورد بافت زنده و عمل جراحی وجود ندارد، به عبارت دیگر الزاماً همه کارهایی که با کامپیوتر مثلاً بر روی بینی انجام می‌شود را نمی‌توان عیناً و به روشی کاملاً متقارن بر روی خود بینی انجام داد. بعلاوه در بسیاری از اوقات نوع عمل جراحی، روش کار و بخیه زدن پس از عمل و مشاهده نسوج بیمار و وضعیت بافت‌های مختلف آن اعم از غضروفی و استخوانی توسط جراح تعیین می‌شود. پیش آمده است که جراح قبل از عمل تصمیم خاصی برای عمل داشته است ولی در حین عمل به سبب مشاهده نسوج بیمار بر اساس تجربه خود روش دیگری را به کار بسته است.
در این حالت بهترین کار این است که بیمار، موارد مشابه خود را از بین بیماران عمل شده انتخاب و مشاهده نماید، به این ترتیب به دورنمایی واقعی از عمل جراحی و نتیجه عمل دست خواهد یافت.

مگر جراحی پلاستیک نمی‌کنید؟

این سوالی است که بعضی از بیماران پس از شنیدن توضیحات جراح در مورد محل عمل جراحی و زخم حاصل از آن (مثلاً در مورد جراحی‌های شکم و سینه) از جراح خود می‌پرسند.
بعضی از بیماران از جراحی پلاستیک تصوری معجزه‌گونه و افسانه‌ای دارند. این دسته از بیماران فکر می‌کنند که جراحی پلاستیک یعنی اینکه پس از عمل جراحی به هیچ وجه نباید هیچ اثر و جایی از زخم جراحی باشد. این برداشت نادرستی است که بعضی از بیماران متاسفانه درگیر آن هستند. این بیماران غالباً فکر می‌کنند که مثلاً جراحی کوچک کردن سینه، آن هم به روش جراحی پلاستیک، کوچک‌کردن سینه بدون هیچ‌گونه برشی است. این قبیل بیماران باید در اطلاعاتی که از جراحی پلاستیک و زیبایی دارند تجدید نظر نمایند.

تمام اعمال جراحی زیبایی، به کمک روش‌ها و طراحی‌های جراحی پلاستیک انجام می‌شود. در همه این اعمال وقتی هدف کوچک کردن، شکل‌دهی، بالا بردن و جمع کردن است قطعاً باید از برش مناسب آن استفاده کرد. در بدن انسان نیز هرگاه پوست بریده و مجدداً دوخته شود، محل رسیدن دو لبه زخم به هم با بافتی پر می‌شود که به آن بافت زخمی می‌گویند. این بافت هرچه ‌قدر هم که ظریف و نازک باشد از جنس بافت زخم است و به همین دلیل اختلاف خود را با بافت اطرافش که بافت پوست است نشان می‌دهد.

تکنیک‌های جراحی زیبایی و پلاستیک در واقع استفاده از چین‌های طبیعی بدن، طراحی خاص جراحی زیبایی و روش مناسب دوختن و بخیه کردن لبه‌های پوستی است تا حتی‌المقدور کمترین اثر را بر جای گذارد. در باقیماندن جای جراحی علاوه بر تکنیک و روش جراحی، مهارت جراح، نخ‌ها و مواد مصرفی، وضعیت پوست بیمار، رنگ پوست بیمار، نسوج و حمایت زیرجلدی دخیل هستند.

تقارن در جراحی زیبایی

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در جراحی زیبایی مورد توجه جراح و بیماران قرار می‌گیرد تقارن و تناسب است. اصولاً قسمت‌هایی که در بدن جفت هستند مثل پره‌های بینی، سینه‌ها، گوش‌ها، ابروها، چشم‌ها و اندام و دو طرف شکم و... کمتر پیش می‌آید که کاملاً قرینه باشند، غالباً این قسمت‌ها با هم اختلاف دارند، این اختلاف در اغلب موارد محسوس است. اختلاف محسوسی که چندان آزار دهنده نیست، البته در دسته‌ای از بیماران خصوصاً در مورد جراحی زیبایی سینه حال چه بزرگ‌کردن و چه کوچک‌کردن این اختلاف کاملاً مشهود است و حین جراحی زیبایی باید سعی نمود که این اختلاف را از بین برد.

لازم به ذکر است که اصلاح این اختلاف با طراحی خاص جراحی زیبایی ممکن است. سینه‌های بزرگی که با هم اختلاف دارند و باید کوچک شوند با طراحی مناسب و برداشتن بیشتر بافت از سمت بزرگتر، از نظر اندازه به هم نزدیک می‌شوند، به ترتیبی که در پایان کار سینه‌هایی نسبتاً متقارن بوجود آید. به وجود آوردن این تقارن در واقع حاصل کار و تبحر جراح است ولی هیچ جراحی نمی‌تواند ادعا کند که سینه‌هایی کاملاً متقارن و یکدست بوجود خواهد آورد ولی می‌تواند با طراحی مناسب و تجربه خود سینه‌هایی بوجود آورد که در نهایت از نظر ظاهری متقارن باشند و اختلاف آزاردهنده و کاملاً مشهودی نداشته باشند. این مسئله در مورد سایر اعمال جراحی زیبایی نیز صادق است. از این دست می‌توان به پره‌های بینی در رینوپلاستی، تقارن برش جراحی زیبایی شکم در دو طرف، جراحی پلک و گوش و... اشاره کرد.

آیا می‌توان در یک زمان چندین عمل جراحی زیبایی را انجام داد؟

در جراحی‌های زیبایی خیلی اتفاق می‌افتد که بیمار می‌خواهد با یک بار بستری و بیهوشی اعمال مختلف جراحی زیبایی را انجام دهد. این امکان وجود دارد که انواع جراحی‌های زیبایی را البته به صورت مشروط با هم انجام داد.
از شروط این اعمال ترکیبی، آماده بودن شرایط جسمی و توان فیزیکی بیمار است. به ترتیبی که بیمار قدرت تحمل استرس حاصل از این اعمال ترکیبی را داشته باشد. مشکلی از نظر قلبی، عروقی نداشته باشد. وضعیت تنفس بیمار مناسب باشد (آسم نداشته باشد، سیگار و قلیان نکشد و ...). وضعیت آزمایش‌های بیمار طبیعی باشد و خصوصاً، اصلاً کم‌خونی نداشته باشد.

 دکتر شریفاین متخصص پوست در تهران با سالها تجربه آماده ارائه خدمات پوست و انواع جراحی می باشد.

افزودن نظر جدید

مشاهده بر اساس نوع مطلب

مشاهده بر اساس نوع مقاله

خبرنامه زیبایی

اشتباه
ایمیل صحیح وارد کنید

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی