• مقاله (جراحی زیبایی)
  • 07 اسفند 92
  • چاپ

یکی از معروف‌ترین تقسیم‌بندی‌های رنگ پوست تقسیم‌بندی فیتزپاتریک Fitzpatrick است. در این تقسیم‌بندی افراد گوناگون بر اساس چند ویژگی به شش گروه تقسیم‌بندی می‌شوند. ویژگی‌های تقسیم‌بندی فیتزپاتریک عبارتند از:
رنگ پوست،
رنگ چشم،
رنگ مو
و میزان آفتاب سوختگی

چنانچه رنگ پوست فردی کاملاً سفید، رنگ چشم‌ها سبز یا آبی و رنگ موها قرمز باشد و این فرد حتی در اثر تماس مختصر با نور آفتاب دچار آفتاب سوختگی شود در گروه یک فیتزپاتریک قرار می‌گیرد.

بنابراین در گروه شش فرد سیاه پوستی با چشم‌های مشکی و موهای مشکی تیره که به هیچ‌وجه حتی در اثر تماس طولانی با نور خورشید دچار آفتاب سوختگی نمی‌شود قرار می‌گیرد.

سایر افراد نیز بر حسب این معیارها بین گروه 2 تا 5 قرار می‌گیرند. اغلب بیماران ایرانی در گروه 3، تعداد کمی در گروه 4 و 2 و ندرتاً بیمارانی در گروه 1؛ 5 و 6 قرار می‌گیرند.

تقسیم بندی انواع پوست


فایده و نتیجه تقسیم‌بندی فیتزپاتریک چیست؟


بر اساس تقسیم‌بندی فیتزپاتریک چنانچه بیماری در گروه یک باشد و تحت عمل جراحی زیبایی قرار گیرد اثر و جای زخم جراحی وی با کمترین التهاب، اثر و گوشت اضافه همراه خواهد بود. برعکس اگر بیماری در گروه شش باشد و تحت عمل جراحی قرار گیرد اثر و جای عمل جراحی وی با بیشترین التهاب، گوشت اضافه و کلوئید همراه خواهد بود.

با توجه به تقسیم‌بندی فیتزپاتریک بهتر است در ویزیت قبل از عمل نوع پوست بیمار بر اساس این تقسیم‌بندی مشخص شود تا انتظار وی از نظر باقی ماندن اثر و جای عمل به واقعیت نزدیک شود، چرا که هیچ جراحی نمی‌تواند طبیعت خدادادی پوست بیمار را عوض کند، تنها کاری که جراح می‌تواند انجام دهد این است که با استفاده از تبحر جراحی خود و استفاده از ابزار و مواد و بخیه‌های مناسب کمترین تهاجم و آسیب بافتی را به وجود آورد تا محل و اثر برش جراحی حتی‌المقدور به کمترین میزان کاهش یابد.

علاوه بر رنگ پوست عوامل دیگری مانند ارث و عوامل ژنتیک و همچنین محل آناتومیک جراحی در باقی‌ماندن اسکار جراحی و یا اصطلاحاً گوشت اضافی تاثیر دارند بطوریکه در نواحی شانه‌ها، کتف، جناغ، سینه و روی گوش میزان تشکیل اسکار و گوشت اضافی بیشتر است.
دکتر شریفیان متخصص پوست در تهران با  سال ها تجربه آماده ارائه خدمات پوستی مانند جوانسازی پوست صورت ، لیفت صورت با نخ ، تزریق چربی صورت می باشد

تقسیم‌بندی انواع پوست


افزودن نظر جدید

مشاهده بر اساس نوع مطلب

مشاهده بر اساس نوع مقاله

خبرنامه زیبایی

اشتباه
ایمیل صحیح وارد کنید

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی