• مقاله (جراحی زیبایی)
  • 03 ارديبهشت 93
  • چاپ
جراحی‌‌های زیبایی نیز همچون تمام اعمال جراحی نیازمند مراقبت‌های قبل و بعد از عمل است. انجام دقیق این مراقبت‌ها و به کار بردن توصیه‌های لازم در نتیجه نهایی عمل جراحی دخیل است و به حفظ سلامت بیمار و پرهیز از بروز مشکلات احتمالی کمک می‌کند.

توصیه‌های عمومی قبل از عمل

● اصولاً مصرف سیگار برای سلامت بیماران مضر است، اما در تمام اعمال جراحی زیبایی به صورت عام و در اعمالی که با بیهوشی عمومی همراه است و بر روی شکم (مانند جراحی زیبایی شکم – ابدومینوپلاستی)، صورت (کشیدن پوست صورت) انجام می‌شود به صورت خاص، باید مصرف سیگار و هرگونه دخانیات از سه هفته قبل از عمل قطع شود.
● استفاده از آسپرین و بروفن و ویتامین E و A به سبب احتمال افزایش خونریزی و اختلال در سیستم انعقادی باید چند هفته قبل از عمل قطع شود.
● بیمارانی که دچار بیماری افزایش فشار خون، مرض قند، آسم، تنگی نفس، بیماری قلبی، کم‌خونی، کم کاری یا پرکاری تیرویید و یا هرگونه بیماری خاص دیگر هستند باید جراح خود را از این موضوع مطلع سازند تا بررسی‌ها و اقدامات لازم در دوره قبل از عمل انجام گیرد.
● بیمارانی که سابقه عمل جراحی دارند باید نوع این اعمال، سالی که آن را انجام داده‌اند و برش‌های باقیمانده از آن‌ها را به جراح خود اطلاع دهند.
● یکی از راه‌های کاهش تورم و خونمردگی پس از عمل، استفاده از آناناس و مرکبات تازه چند روز قبل و چند روز پس از عمل است.
● از نظر آماده‌سازی قبل از عمل تمام بیماران باید آزمایش‌های مربوط به عملکرد کلیه، قند خون، میزان هموگلوبین و عملکرد سیستم انعقادی را انجام دهند (اعتبار این آزمایش‌ها سه ماه است).
● بیماران بین سی تا چهل سال باید علاوه بر این آزمایش‌ها نوار قلب نیز به همراه داشته باشند.
● بیماران بالای چهل سال باید علاوه بر آزمایش‌ها، تاییدیه کتبی پزشک متخصص قلب و عروق را نیز به همراه داشته باشند (اعتبار مشاوره قلب شش ماه است).
● بیمارانی که دچار بیماری‌های خاص هستند باید بر حسب بیماری خود و صلاحدید جراح بررسی‌های اضافی و تکمیلی دیگری انجام دهند.
● چنانچه دارو مصرف می‌کنید، لیست داروهای مصرفی خود را در ویزیت‌های قبل از عمل به اطلاع جراح خود برسانید، بعضی از داروها همچون داروهای ضد فشار خون، ایندرال، داروهای تیروئید، داروهای اعصاب نباید قطع شده، حتی در روز عمل نیز با مقدار بسیار کمی آب میل شوند.
● بیمارانی که قرار است تحت اعمال جراحی زیبایی سینه قرار گیرند (کوچک کردن، بالا کشیدن، بزرگ کردن) باید قبل از عمل، سونوگرافی یا ماموگرافی انجام دهند.
● بیمارانی که می‌خواهند عمل پروتز سینه انجام دهند اگر به صورت حرفه‌ای ورزش‌هایی مانند شنا، بدن‌سازی و یا ورزش اندام فوقانی انجام می‌دهند باید این مسئله را به جراح خود اطلاع دهند.
● بیماران جهت انجام عمل جراحی باید ناشتا باشند یعنی از حدود 6 الی 8 ساعت قبل از عمل غذایی (چه جامد و چه مایع) میل نکنند.
● مصرف داروها با مقدار بسیار کم آب اشکالی ندارد.
● معمولاً بیماران بر حسب برنامه عمل صبح اول وقت پس از استحمام و زدن موهای زاید به بیمارستان مراجعه می‌کنند.

توصیه‌های عمومی پس از عمل

● پس از عمل هنگام استراحت زیر سر خود را با چند بالشت بالا ببرید.
● از روز بعد از عمل بر حسب توان خود ولی هرچه بیشتر راه بروید و فعالیت کنید.
● پس از گذشت 48 تا 72 ساعت از عمل به حمام بروید. بهتر است از شامپوی بتادین یا شامپوی بچه برای شستشوی بدن خود استفاده کنید.
● بروز تورم و خونمردگی در محل عمل و اطراف آن طبیعی است و به تدریج از بین می‌رود.
● در دو تا سه هفته اول پس از عمل از انجام فعالیت‌های شدید بدنی، برداشتن وزنه سنگین و مقاربت خودداری نمایید.

افزودن نظر جدید

مشاهده بر اساس نوع مطلب

مشاهده بر اساس نوع مقاله

خبرنامه زیبایی

اشتباه
ایمیل صحیح وارد کنید

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی