• مقاله (جراحی زیبایی)
  • 07 خرداد 93
  • چاپ
درست است که بیشترین تعداد مراجعین جراحی زیبایی را زنان به خود اختصاص می‌دهند ولی این به آن معنی نیست که جراحی‌های زیبایی فقط خاص زنان باشد و مردان از انجام این اعمال و نتایج و فواید آن بی بهره باشند.
مهمترین اعمال جراحی زیبایی که در مردان انجام می‌شود عبارتند از:

● اصلاح بزرگی زن‌گونه سینه‌ها (ژنیکوماستی)
● از بین بردن چربی‌های اضافی شکم و پهلو (لیپوساکشن یا لیزرلیپولیز)
● جراحی زیبایی پلک‌ها
● جراحی زیبایی بینی

بزرگی زن‌گونه سینه‌ها (ژنیکوماستی)

مشخصات، ویژگی‌ها و شرایط این عمل در مقاله جراحی سینه در مردان توضیح داده شده است.

از بین بردن چربی‌های اضافی شکم و پهلوها (لیپوساکشن و یا لیزرلیپولیز)

در مقام مقایسه تعداد مردانی که جهت این عمل مراجعه می‌کنند نسبت به زنان به میزان قابل توجهی کمتر است. این به آن معنی نیست که مردان جامعه ما از تناسب اندام بهتری نسبت به زنان برخوردار هستند. شاید علت این مسئله را بتوان با دو عامل زیر مرتبط دانست:

الف: مسئله زایمان و پیامدهای آن بر تناسب اندام
زایمان برای زنان از نظر تناسب اندام اتفاق خطیری است. در بعضی از آنها هیچ تغییری به وجود نمی‌آید ولی در اغلب افراد تغییرات قابل ملاحظه‌ای در اندازه شکم و پهلو‌ها و شکل و قوام پوست بوجود می‌آید. مردان به سبب این که دچار چنین تغییراتی نمی‌شوند، در روند زندگی خود فقط با مسایل مربوط به اضافه وزن همراه هستند و غالباً پوست خوبی دارند. به عبارت دیگر اغلب مردان با وجودی که دچار اضافه وزن و بزرگی ناحیه شکم، سردل و پهلوها هستند چون مسائل و عوارض زایمان را تحمل نمی‌کنند، پوستی خوب، بدون ترک و غالباً بدون شلی دارند.

ب: توجه کمتر مردان به تناسب اندام خود
توجه کمتر مردان به تناسب اندام مسئله‌ای است که خاص کشور ما نیست و در تمام دنیا، مردان به تناسب اندام و هیکل خود کمتر از زنان توجه می‌کنند.

با توجه به عوامل فوق واضح است که تعداد مردانی که جهت انجام این عمل مراجعه می‌کنند بسیار کمتر از زنان باشد.
البته در سال‌های اخیر این توجه و علاقه به داشتن اندامی متناسب نیز در مردان رشد کرده است و امروزه مردان بیشتری جهت انجام اعمالی از این قبیل مراجعه می‌کنند.

شرایط عمومی و کلی این عمل در مبحث جراحی زیبایی شکم و از بین بردن چربی‌های اضافه شکم بدون برش جراحی آورده شده است. ولی نکته حائز اهمیت این است که مردان به دلیل عواملی که قبلاً توضیح داده شد، غالباً و در اکثر اوقات نیازی به برش جراحی ندارند و مشکلات شکم و پهلو و سردل خود را می‌توانند بدون برش جراحی و با لیپوساکشن و یا لیزرلیپولیز حل کنند، ندرتاً در بین مردان نیز بیمارانی دیده می‌شود که دچار شلی و افتادگی شدید پوست شکم هستند. این مردان یا کاهش وزن بسیار زیاد داشته اند و یا تحت عمل‌های ضد چاقی از جمله کوچک کردن معده قرار گرفته‌اند و به همین دلیل کاهش وزن شدیدی داشته‌اند. در این دسته از مردان باید پوست اضافه پایین شکم را به وسیله برش جراحی برداشت.

جراحی زیبایی پلک در مردان

‌مشخصات، ویژگی‌ها و شرایط عمومی این عمل در قسمت مربوط به جراحی زیبایی پلک توضیح داده شده است. ولی باید علاوه بر موارد ذکر شده، به موارد زیر که ویژه انجام این عمل در مردان است توجه نمود:
عمل جراحی زیبایی پلک مردان، عملی است که هم در مورد پلک بالا و هم در مورد پلک پایین انجام می‌شود. نکته جالب توجه این است که معمولاً سن بروز مشکلات ناحیه پلک چون شلی و افتادگی پوست پلک بالا و کیسه‌های چربی پلک پایین در مردان کمی دیرتر از خانم‌ها است و معمولاً مردان در سنین بالاتر جهت این عمل مراجعه می‌نمایند.

نکته مهم دیگر فاصله بین ابرو و لبه فوقانی چشم در مردان است. اصولاً ظاهر مردانه و آناتومی استخوان پیشانی در مردان به ترتیبی است که ابروها در مردان پایین‌تر از زنان قرار می‌گیرد و شکل هلالی نیز ندارد، به عبارت دیگر ابرو در مردان پایین‌تر و صاف‌تر از زنان است و به همین دلیل مردان پشت چشم کوتاهتری دارند و در نتیجه پوستی که از مردان در جراحی پلک بالا برداشته می‌شود به اندازه زنان نیست. به غیر از این موارد سایر موارد عمل جراحی پلک بالا و پایین در زنان و مردان فرقی ندارد.

جراحی زیبایی بینی در مردان

یکی دیگر از اعمال جراحی زیبایی که در مردان مقبولیت قابل توجهی دارد جراحی زیبایی بینی است. البته کماکان این زنان و دختران هستند که بیشترین آمار جراحی زیبایی بینی را به خود اختصاص می‌دهند ولی در چندین سال اخیر مردان و پسران نیز توجه خاصی به انجام این عمل پیدا کرده‌اند.

به شرایط عمومی و ویژگی‌های این عمل در بخش جراحی زیبایی بینی اشاره شده است ولی در مورد جراحی زیبایی بینی در مردان باید به نکات زیر توجه کرد:

● اصولاً مشکلات مربوط به انحراف و کجی بینی در مردان بیشتر است شاید یکی از دلال این اختلاف، بیشتر بودن تعداد شکستگی‌های بینی و در نتیجه کجی حاصل از آن در مردان باشد.
● روش جراحی زیبایی بینی در مردان مشابه زنان نیست. باید اشاره کرد که اصول جراحی زیبایی بینی در مردان و زنان یکسان است ولی ظاهر مردانه سبب می‌شود که تغییرات، متناسب با ظاهر مردانه صورت پذیرد. ‌مثلاً بالا بردن نوک بینی در مردان نباید به اندازه زنان باشد، چرا که در غیر این صورت ظاهر بینی، حالتی زنانه به خود می‌گیرد. همین امر در مورد قوس پشت بینی نیز صادق است.
● برداشتن و کوچک‌تر کردن پره‌های بینی نیز در مردان در مقایسه با زنان کمتر انجام می‌شود.


افزودن نظر جدید

مشاهده بر اساس نوع مطلب

مشاهده بر اساس نوع مقاله

خبرنامه زیبایی

اشتباه
ایمیل صحیح وارد کنید

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی