• مقاله (جراحی زیبایی)
  • 03 اسفند 92
  • چاپ

چاقی و اضافه وزن معضلی است که در دنیای امروز گریبانگیر عموم مردم شده و مشکلات زیادی برای اکثر افراد جامعه به وجود آورده است. این مشکل به حدی قابل توجه و خطیر است که آن را معضل قرن حاضر نام نهاده‌اند. زندگی مدرن سبب شده است که گرایش به مواد غذایی آماده، فست فود و انواع سوسیس و کالباس با مواد نگهدارنده فراوان افزایش یابد و در عوض مصرف انواع غذاهای سالم سنتی، سبزی و میوه‌ها کاهش یابد.

البته این تمام ماجرا نیست. افزایش میزان چاقی در بین آحاد مردم و به خصوص کودکان و نوجوانان روی دیگری نیز دارد. تغییر الگوی مصرف مواد غذایی به سمت مواد چرب و پرکالری و کم‌فیبر با کاهش تحرک و فعالیت بدنی همراه شده است. افزایش استفاده از اتومبیل و وسایل برقی و الکترونیکی جدید سبب شده است که افراد جامعه روز به‌روز زندگی ساکن و کم‌تحرک‌تری را تجربه کنند.مقایسه سبد غذایی جامعه ایران با سبد غذایی مطلوب و استاندارد بین‌المللی نشان می‌دهد که مواد مورد نیاز بدن مثل سبزی‌ها در سبد غذایی جامعه ایرانی جایگاه پایینی دارد. سرانه ورزش و فعالیت بدنی نیز در بین ایرانیان بسیار کمتر از استانداردهای جهانی است.

امروزه درمان چاقی و عوارض آن رویای بسیاری از ایرانیان است و به همین دلیل است که دسته زیادی از افرادی که دچار چاقی و اضافه وزن هستند برای حل مشکل خود دست به دامن انواع و اقسام روش‌های علمی‌و غیرعلمی، درست و غلط و جراحی و غیر جراحی می‌شوند.

چاقی چیست؟
چاقی در واقع بزرگتر شدن توده چربی نقاط مختلف بدن است. تعداد سلول‌های چربی هر کس ثابت است و تغییری نمی‌کند. چاقی به معنی بزرگ شدن تک تک سلول‌های چربی است. چاقی سبب افزایش تعداد سلول‌ها نمی‌شود بلکه این خود سلول است که بزرگ یا کوچک می‌شود، بنابراین اگر به دلیلی قسمتی از چربی های ناحیه‌ای از بدن خارج شود آن تعداد از سلول‌های چربی از تعداد کل سلول‌های چربی کاسته شده و دیگر جایگزین نمی‌شود.

انواع چاقی
به طور کل می‌توان چاقی را به روش‌های مختلف تقسیم بندی کرد. در یک تقسیم بندی چاقی، به چاقی موضعی و چاقی عمومی ‌، در یک تقسیم‌بندی دیگر به چاقی درونی و چاقی بیرونی و در یک تقسیم‌بندی به اضافه وزن، چاقی مفرط و چاقی مرضی تقسیم‌بندی می شود.

راه حل و درمان چاقی چیست؟
همانطوری که اشاره شد چاقی در اثر رژیم نامطلوب غذایی و فعالیت کم بدنی به وجود می‌آید. بنابراین اصل اول در حل مشکلات مربوط به چاقی، اصلاح الگوی مصرف مواد غذایی و افزایش تحرک و فعالیت مناسب بدنی است.
البته در دسته‌ای از بیماران با وجود اصلاح رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی مشکل چاقی حل نمی‌شود. این دسته از بیماران با وجودی که بسیار تلاش می‌کنند اما قادر به کاهش وزن خود نیستند و به همین دلیل نیازمند استفاده از روش هایی هستند که در کاهش وزن و متناسب شدن اندام‌هایشان به آنها کمک کند.

روش‌های جراحی درمان چاقی
اصولا روش‌های جراحی درمان چاقی را می‌توان به دو گروه عمده زیر تقسیم کرد:
1- روش‌های جراحی کاهش وزن
2- روش‌های پیکر تراشی

روش‌های جراحی کاهش وزن
همانطور که قبلا اشاره شد چاقی را می‌توان به چاقی موضعی و چاقی تمام بدن تقسیم بندی کرد. معیار تعیین کننده نوع چاقی در این تقسیم‌بندی اندکس توده بدن (BMI) است. بر این اساس اگر اندکس توده بدن فردی بیشتر از 37 باشد این فرد دچار چاقی مفرط و یا چاقی مرضی است و باید جهت درمان چاقی تمام بدن خود از روش‌های جراحی کاهش وزن استفاده کند. جراحی‌های کاهش وزن توسط جراحان خبره این اعمال و معمولا به واسطه اعمالی که بر روی معده صورت می‌پذیرد، انجام می‌شود. این اعمال عمدتا با کوچک کردن حجم معده این امکان را به وی می‌دهد تا کاهش وزنی بین 20 تا 50 و یا حتی بیشتر را تجربه کند.

روش‌های پیکرتراشی (روش‌های جراحی زیبایی)
بیمارانی می‌توانند از انواع روش‌های جراحی زیبایی پیکرتراشی استفاده کنند که دچار چاقی موضعی هستند و BMI (اندکس توده بدن) بالایی ندارند(کمتر از 37). این دسته از بیماران معمولا از تجمع نابجای چربی در ناحیه بالا و پایین شکم، پهلوها، پشت، بازو و داخل و خارج ران شاکی هستند و به منظور حذف این چربی‌های ناخواسته و تجمع یافته به جراحان پلاستیک و زیبایی مراجعه می‌کنند.

جراحی زیبایی شکم، لیپولیز یا لیپوساکشن
همانطور که اشاره شد چاقی موضعی معمولا و عمدتا خود را با تجمع چربی در نواحی شکم و پهلوها نشان می‌دهد. بروز این مشکلات به خصوص در دوران بعد از بارداری جلوه بیشتری پیدا می‌کند. امروزه اکثر بیمارانی که به این منظور به جراحان زیبایی مراجعه می‌کنند زنانی هستند که در سنین 30 تا 40 سالگی بعد از یک یا چند زایمان دچار تجمع چربی در شکم و اطراف آن شده‌اند و به منظور حذف این چربی‌ها و حفظ تناسب اندام خود انواع روش‌های مختلف را به کار بسته‌اند.

چنانچه بیماری با وجود اصلاح الگوی مصرف مواد غذایی و افزایش فعالیت بدنی کماکان از تجمع چربی ناخواسته در نواحی خاصی از بدن خود رنج می‌برد می‌تواند به کمک یکی از روش‌های پیکرتراشی شامل جراحی زیبایی شکم و یا لیپولیز ، از شر این چربی ها خلاص شده و تناسب اندام خود را بازیابد.

جراحی زیبایی شکم
در بعضی از بیماران پوست ناحیه شکم کیفیت و قوام خوبی ندارد و دچار شلی و ترک‌های فراوان پس از زایمان (یا پس از کاهش وزن شدید) به خصوص در ناحیه زیر ناف است. این دسته از بیماران علاوه بر مشکل تجمع چربی، از وجود پوست بد شکل هم ناراضی هستند و به همین دلیل باید مشکل تجمع چربی و پوست بدشکل آنها با هم و در یک مرحله حل شود. به عبارت دیگر در این دسته از بیماران باید به همراه برداشتن پوست ترک خورده، شل و اضافه شکم، چربی‌های ناحیه سردل، زیر ناف و پهلوها را نیز درمان کرد. در واقع مشکل این بیماران با ترکیبی از عمل جراحی زیبایی پوست کشی جدار شکم و لیپولیز چربی‌های سردل و پهلوها حل می‌شود.

این عمل جراحی با برشی عرضی در ناحیه چین زیر شکم انجام می‌شود. از طریق این برش، پوست شکم تا ناحیه زیر جناغ سینه بلند می‌شود و پس از آن عضلات جدار شکم که در اثر زایمان شل و از هم گسیخته شده‌اند با بخیه ترمیم و به هم پلیسه می‌شوند. بعد از اینکه عضلات شکم در خط وسط ترمیم شدند، پوست‌کشی انجام و پوست اضافه برداشته می‌شود.

پس از برداشتن پوست اضافه لبه بالایی برش به لبه پایین بخیه می‌شود. به این روش که با برداشتن پوست شل، ترک خورده و اضافه شکم از طریق برش چین عرضی زیر شکم انجام می‌شود، جراحی زیبایی شکم  یا ابدومینوپلاستی می‌گویند. با معرفی روش‌های جدید لیپوساکشن و لیزر لیپولیز این امکان وجود دارد که به همراه عمل فوق چربی‌های تجمع یافته در ناحیه پهلوها، پشت و سردل را نیز خارج کرد. به ترکیب این دو عمل که تقریبا در اکثر بیماران لازم است لیپو ابدومینوپلاستی می‌گویند.

لیزر لیپولیز و لیپوساکشن چربی‌های موضعی و ناخواسته
همانطوری که گفته شد دسته‌ای از افراد فقط از تجمع ناخواسته چربی در نواحی مختلف بدن از جمله بالا و پایین شکم، پهلوها، بازوها، غبغب و داخل و خارج ران ناراضی هستند. این دسته از بیماران اگر پوستی با کیفیت و قوام خوب داشته باشند به ترتیبی که شلی و ترک زیادی نداشته باشد می‌توانند بدون برش جراحی و بخیه از شر این چربی‌های اضافه و ناخواسته خلاص شوند. در این روش، از طریق سوراخ‌های بسیار ریز و با کمک لوله‌های مخصوص ابتدا ماده بی‌حسی و منقبض کننده عروق به درون بافت چربی تزریق می‌شود. پس از این می‌توان بافت چربی را به کمک اشعه لیزر (به این روش لیزر لیپولیز می‌گویند) یا امواج اولترا سونیک (به این روش لیپولیز اولترا سونیک گفته می‌شود) تخریب و پس از تخریب به کمک دستگاه مکنده (ساکشن) خارج کرد.

توجه دارید که در این روش برش و بخیه‌ای در کار نیست و عمل حذف چربی‌های اضافه و ناخواسته نواحی گوناگون بدن بدون برش جراحی و فقط از طریق سوراخ‌های کوچکی در چین زیر شکم انجام می شود. البته شرط اصلی استفاده از این روش این است که بیمار دچار چاقی مرضی و مفرط نباشد و پوستی با کیفیت و قوام خوب و بدون شلی و ترک زیاده داشته باشد.

آیا مردان هم می‌توانند از روش‌های لیپولیز استفاده کنند؟
مشکل چاقی و تجمع چربی‌های ناخواسته فقط خاص زنان نیست بلکه مردان نیز دچار این مشکل عالم‌گیر هستند. متاسفانه مردان کمتر به تناسب اندام خود اهمیت می‌دهند و به همین دلیل کمتر به جراحان زیبایی مراجعه می‌کنند.

از آنجایی که مردان غالبا پوستی با قوام و کیفیت خوب دارند و کمتر دچار شلی، افتادگی و ترک‌های فراوان پوست هستند، بیشتر و بهتر می‌توانند از روش‌های لیپولیز استفاده کنند. مردان معمولان جهت حذف چربی‌های تجمع یافته و اضافه ناحیه شکم، پهلوها و سینه‌ها به جراحان زیبایی مراجعه می‌کنند. روش کار در لیپولیز چربی‌های ناخواسته و اضافه مردان همانند زنان است و نتیجه عمل هم به سبب کیفیت خوب پوست مردان خوب و عالی خواهد بود.

مشکل بزرگی سینه در مردان چگونه حل می‌شود؟
گاهی اوقات و در بعضی از مردان اندازه و حجم سینه‌ها بزرگ می‌شود. این بزرگی زن‌گونه سینه (ژنیکوماستی) علل گوناگونی دارد ولی اگر علل قابل درمانی چون تغییرات هورمونی، مصرف بعضی از داروها و به دلیل بیماری‌های دیگر در کار نباشد، باید این مشکل را با جراحی زیبایی حل کرد. در حال حاضر قریب به اتفاق بیماران مبتلا به این مشکل را می‌توان بدون برش جراحی و به روش لیزر لیپولیز فقط از طریق سوراخ‌های کوچکی که بر روی چین زیر سینه داده می‌شود، درمان کرد.

استفاده از روش‌های لیزر لیپولیز در درمان این مشکل سبب شده است که از برشی جراحی و بخیه فقط در موارد بسیار خاصی که اندازه سینه‌ها بسیار بزرگ و افتادگی آنها زیاد است، استفاده کرد.
به شما همشهریان گرامی پیشنهاد می کنیم برای دریافت نوبت و مشاوره جراحی زیبایی شکم ، جراحی زیبایی پلک ، لیفت صورت با نخ ، جراحی زیبایی سینه و تزریق چربی صورت هم اکنون تماس بگرید.

افزودن نظر جدید

مشاهده بر اساس نوع مطلب

مشاهده بر اساس نوع مقاله

خبرنامه زیبایی

اشتباه
ایمیل صحیح وارد کنید

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی