• مقاله (جوان سازی)
  • 07 خرداد 93
  • چاپ
در جراحی زیبایی روش انتقال چربی، موضوع نسبتاً جدیدی است، امروزه یکی از استفاده‌های قابل توجه انتقال چربی جوان سازی و عمدتاً جوان سازی صورت است.
پیری پدیده‌ای لاجرم است که معمولاً از سنین چهل سالگی عوارض و پیامد‌های خود را نشان می‌دهد، این عوارض و پیامد‌ها بیشتر در ناحیه صورت مورد توجه قرار می‌گیرد.

با گذر عمر کم‌کم بافت‌های مختلف از جمله پوست، قوام و طراوت خود را از دست می‌دهند. این از دست رفتن قوام و طراوت خود را با بروز چین و چروک ناحیه پیشانی، خط اخم، شروع شکل گیری خط اشک، عمیق‌ترشدن خط اشک، دو قسمتی شدن ناحیه گونه، کوچک شدن و آب شدن گونه، بروز خط خنده و چین‌های اطراف دهان و چین و چروک اطراف چشم نشان می‌دهد. ترتیب بروز علایم پیری تقریباً به این شکل است ولی الزامی در وجود این توالی و ترتیب وجود ندارد.

این تغییرات معمولاً تا سنین 55 تا 60 سالگی کامل می‌شوند و در نهایت در سنین حدود 60 سالگی با بروز افتادگی نسوج اطراف دهان در ناحیه لبه فک کامل می‌شود.

پیری پدیده‌ای سه بعدی است

باید توجه داشت که پیری پدیده‌ای سه بعدی است و باید آن را فرآیندی در تمام جهات در نظر گرفت. با افزایش تدریجی سن، بافت‌های مختلف قوام خود را از دست می‌دهند، این فقط پوست نیست که شل و آویزان و چروک‌دار می‌شود بافت‌های دیگر از جمله استخوان، غضروف و بافت زیر جلدی نیز تحلیل می‌روند. تحیل این بافت‌ها خود را به صورت آب شدن نسوج مختلف و صورت نشان می‌دهد. به همین دلیل است که در گرایش جدید به جوانسازی پوست صورت فقط پوست مورد توجه نیست و تحلیل بافت‌های مختلف و نسوج زیر جلدی مورد توجه و عنایت قرار می‌گیرد.

اگر در جوانسازی پوست صورت فقط به پوست توجه شود، صرف تقویت پوست، قدرت مقابله با عوارض پیری را ندارد، خیلی از اوقات بروز چین و چروک صورت مثلاً و خصوصاً در مورد خط خنده، مشکلات تغییر قوام پوست نیست. در این شرایط شل شدن و تحلیل رفتن نسوج زیرین و نگهدارنده پوست است که باعث افتادگی نسوج و پوست و در نتیجه شکل‌گیری خطوط جدید و عمیق شدن خطوط موجود می‌شود (مانند خط خنده).

برای درک بهتر این موضوع بهتر است نسوج مختلف یک فرد را در سنین 25 سالگی و 55 سالگی مقایسه کنیم، قطعاً غضروف‌ها از نظر قوام و استخوان‌ها از نظر میزان کلسیم درون آن‌ها و ضخامتشان، نسوج زیرجلدی از نظر بافت همبندی و میزان چربی قابل مقایسه نیستند.
بنابراین در روند جوان‌سازی باید به این مسئله توجه کرد. در حال حاضر امکان جایگزینی غضروف و استخوان وجود ندارد ولی می‌توان نسوج از دست رفته و تحلیل یافته را با تزریق چربی جایگزین نمود. این جایگزینی باعث کشش پوستی و طراوت و شادابی پوست و جوانی آن می‌شود.

مثلث صورت چیست؟

برای درک بهتر روند پیری بهتر است به مثال مربوط به مثلث صورت توجه کرد. در سنین جوانی صورت مانند مثلثی است که قاعده آن در ناحیه پیشانی و راس آن در ناحیه چانه قرار دارد با گذر عمر و پیر شدن کم کم نسوج مختلف تحلیل می‌روند و پوست و نسوج زیرین آن شل می‌شوند. این شل شدن سبب تغییر تدریجی مثلث صورت می‌شود، به ترتیبی که در سنین بالاتر قاعده مثلث به پایین می‌آید و رأس آن به پیشانی منتقل می‌شود. هدف اصلی تمام اعمال جراحی زیبایی صورت بازگرداندن مثلث صورت به حالت جوانی است به ترتیبی که مجدداً قاعده به پیشانی منتقل شود.

آیا تمام مشکلات پیری صورت با انتقال چربی صورت قابل حل است؟

باید توجه داشت که ظرفیت و توان استفاده از تزریق چربی صورت در مقابله با عوارض پیری نامحدود نیست و یکی از راه های جوانسازی پوست تزریق چربی صورت است. انتقال چربی را تا زمانی می‌توان انجام داد که بتوان به کمک آن نسوج تحلیل رفته را جایگزین نمود و پوست را تحت کشش قرار داد. چنانچه افتادگی پوست زیاد باشد به ترتیبی که تمام علایم پیری کامل و افتادگی پوست سبب افتادگی اطراف دهان در ناحیه لبه فک شده باشد، دیگر انتقال چربی قادر به حل مشکلات بیمار نیست و باید از روش‌های جراحی مانند کشیدن پوست صورت و تقویت نسوج زیرین بهره گرفت.

انتقال چربی و جوان سازی

افزودن نظر جدید

مشاهده بر اساس نوع مطلب

مشاهده بر اساس نوع مقاله

خبرنامه زیبایی

اشتباه
ایمیل صحیح وارد کنید

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی