• مقاله (جوان سازی)
  • 07 خرداد 93
  • چاپ
انتقال چربی جهت جوانسازی پوست صورت را می‌توان به صورت عملی مستقل و یا همراه سایر اعمال انجام داد. در اعمال زیر می‌توان تزریق چربی صورت را به همراه این اعمال انجام داد:

1- لیپوساکشن چربی‌های اضافی نواحی مختلف بدن:

انجام انتقال چربی به همراه این عمل روش بسیار پسندیده‌ای است چرا که در این عمل چربی‌های خارج شده از بدن، پس از خارج شدن استفاده دیگری ندارد، پس چه بهتر است که از این چربی‌ها که فقط به درد خود بیمار می‌‌خورد جهت جوانسازی پوست صورت وی استفاده کرد.

2- جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی):

در این عمل هم می‌توان همچون عمل قبل از چربی‌های اضافی خارج شده جهت جوان‌سازی صورت بیمار استفاده کرد.

گاهی انجام انتقال چربی، به صورت عملی مستقل انجام می‌شود در این صورت می‌توان آن را کاملاً به صورت سرپایی و با حالت خواب‌آلودگی عمیق همراه با بی‌حسی موضعی انجام داد. بیمار چند ساعت پس از عمل تحت مراقبت قرار می‌گیرد و پس از آن مرخص می‌شود.
چنانچه انتقال چربی به همراه اعمال دیگر انجام شود شرایط بیهوشی و مراقبت پس از عمل آن تابع عمل اول خواهد بود.

انتقال چربی

انتقال چربی

ماندگاری چربی چقدر است؟

این سوال مهمترین و اصلی‌ترین سوال بیماران است. باید توجه کرد که انتقال چربی درست به مانند پیوند است. منتهی در این پیوند، نسج خود بیمار از ناحیه‌ای به ناحیه دیگر منتقل می‌شود، پس چون از خود بیمار است مسئله رد پیوند در آن وجود ندارد ولی مشکل این پیوند، مشکل خونرسانی آن است.
در انتقال چربی نسج چربی از ناحیه دهنده برداشته می‌شود و پس از انجام مراحل آماده‌سازی به محل گیرنده تزریق می‌شود، بنابراین پس از انتقال شریانی برای خونرسانی آن وجود ندارد، بلکه در محل از اکسیژنی که از نسوج اطراف می‌گیرد به زندگی خود ادامه می‌دهد. چنانچه تمام سلول‌ها بتوانند با شرایط جدید سازگار شوند زنده می‌مانند و چنانچه قسمتی از آن ها نتوانند از بین می‌روند و جذب می‌شوند.

نکته حائز اهمیت این است که اصولاً در انتقال چربی، جذب کامل تمام سلول‌های چربی امری نادر است و به هر حال قسمتی از آنها باقی می‌مانند.

عوامل مؤثر در ماندگاری چربی چیست؟

همانطور که اشاره شد، انتقال چربی جابجایی نسج چربی از ناحیه دهنده به ناحیه گیرنده است، بنابراین در ماندگاری چربی انتقال یافته عوامل متعددی دخالت دارند که عبارتند از:

وضعیت و میزان اکسیژن بافتی فرد: در افراد سیگاری وضعیت اکسیژن بافتی چندان مناسب نیست، شرایط فردی نیز در این مسئله مهم هستند و نمی‌توان میزان اکسیژن بافتی همه افراد را یکسان دانست.
نحوه برداشتن بافت چربی: در این مسئله نوع و میزان ماده بی‌حسی استفاده شده، نوع بیهوشی، ضخامت لوله‌هایی که بوسیله آن‌ها چربی برداشته می‌شود، فشار برداشت بافت چربی، استفاده از لیپوساکشن یا سرنگ مؤثر است.
نحوه آماده سازی بافت و چربی: در این قسمت میزان تماس بافت چربی با هوا، نوع آماده‌سازی بافت چربی (استفاده از سانتریفوژ، استفاده از فیلتر، استفاده از خاصیت ته‌نشین شدن مایعات همراه با چربی، شستن چربی و...) مؤثر هستند.
نحوه تزریق بافت چربی: در این قسمت سرنگ و سوزنی که جهت تزریق چربی استفاده می‌شود، نوع تزریق،لایه‌های تزریق، استفاده از PRP و سلول‌های بنیادی دخالت دارند.

توصیه‌های پس از انتقال چربی

● تورم و خونمردگی ناحیه انتقال چربی معمولاً ظرف یک هفته تا ده روز از بین می‌رود.
● به منظور کاهش تورم و خونمردگی بهتر است در چهل و هشت ساعت اول از کمپرس یخ استفاده کنید.
● بیماران معمولاً می‌توانند چند روز پس از عمل فعالیت‌های تخصصی خود را شروع کنند.
● بی‌حرکتی ناحیه گیرنده بافت چربی، در ماندگاری چربی انتقال یافته بسیار موثر است، بنابراین در مورد انتقال چربی صورت تا حد امکان کمتر صحبت کنید و در چند روز اول از غذاهای مایع استفاده کنید.
● از آنجایی که در انتقال چربی اصولاً میزان چربی تزریق شده بیش از مقدار مورد نیاز است، در هفته اول صورت بیمار حالتی متورم به خود می‌گیرد و چشم‌ها کوچک‌تر به نظر می‌رسند. این حالت کاملاً موقتی است و بعد از چند روز تخفیف می‌یابد.
● در سه روز اول جذب چربی بسیار زیاد است، این بازجذب چربی تا سه هفته به تدریج کمتر و کمتر و در عرض سه ماه به حداقل می‌رسد، بنابراین چربی که بعد از این مدت باقی می‌ماند، دیگر ماندگار است.

افزودن نظر جدید

مشاهده بر اساس نوع مطلب

مشاهده بر اساس نوع مقاله

خبرنامه زیبایی

اشتباه
ایمیل صحیح وارد کنید

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی