• مقاله (جوان سازی)
  • 07 خرداد 93
  • چاپ
در اغلب اوقات بیماران از شنیدن عوارض اعمال جراحی واهمه دارند و به همین دلیل جراحان نیز در مشاوره‌های قبل از عمل کمتر به این مسئله می‌پردازند. نکته حائز اهمیت این است که جراحی‌های زیبایی نیز همچون تمام اعمال جراحی با عوارض و پیامدهای بالقوه‌ای همراه است. دسته‌ای از عوارض در مورد تمام اعمال جراحی، مشترک است و ربطی به جراحی زیبایی ندارد ولی دسته‌ای از عوارض و پیامدها خاص اعمال جراحی زیبایی است.

مهمترین نکته‌ای که قبل از هر چیز باید به آن اشاره کرد، این است که ذکر این عوارض و پیامدها فقط به منظور آگاه بودن بیمار است و اصلاً دلیلی ندارد که این عوارض برای تمام بیمارانی که تحت عمل جراحی زیبایی قرار می‌گیرند به وجود بیاید. در انجام تمام اعمال جراحی و از جمله عمل جراحی زیبایی این احتمال وجود دارد که چنین عوارض و پیامدهایی اتفاق بیفتد. امروزه و با پیشرفت روش‌های جراحی زیبایی و آشناتر شدن بیماران، تیم جراحی و بیهوشی با این اعمال، درصد و احتمال بروز این عوارض بسیار کاهش یافته است و با انجام مراقبت‌های صحیح و درست قبل و بعد از عمل و به کارگیری تکنیک مناسب جراحی و احتیاطات لازم می‌توان این میزان قلیل را به حداقل ممکن رساند.

به طور کلی عوارض اعمال جراحی اعم از زیبایی و غیر زیبایی را می‌توان به دو گروه عمده عوارض عمومی و عوارض اختصاصی تقسیم‌بندی کرد:

1- عوارض عمومی انتقال چربی

از عوارض عمومی این عمل می‌توان به مواردی به شرح زیر اشاره کرد:

تورم و خونمردگی: در عمل انتقال چربی امکان و احتمال بروز تورم ناحیه عمل و خونمردگی اطراف آن وجود دارد. بروز تورم ناحیه عمل به قدری عادی است که دیگر نمی‌توان آن را به عنوان عارضه تلقی کرد.
خونمردگی و تورم اطراف ناحیه عمل کاملاً موقتی است و چنانچه بیماران در 24 تا 48 ساعت اول از کمپرس یخ استفاده کنند، این مشکلات به راحتی از بین خواهد رفت.

عوارض مربوط به بیهوشی: عمل انتقال چربی در مورد اکثر بیماران تحت خواب‌ آلودگی عمیق همراه با بی‌حسی موضعی، انجام می‌شود. این نوع از بیهوشی به عنوان بیهوشی سبک تقسیم‌بندی می‌شود و روشی کاملاً مطمئن است. امروزه در قریب به اتفاق مراکز جراحی ایران حضور متخصصین کارآزموده بیهوشی، انجام انواع بیهوشی را با حداقل مشکلات، ممکن کرده است ولی به منظور کاهش خطرات احتمالی بیهوشی این بیماران نیز همچون سایر بیماران باید تحت بررسی دقیق قبل از عمل قرار گیرند و متخصص بیهوشی نیز باید قبل از عمل شرایط بیمار را بررسی کند و مناسب‌ ترین و بهترین روش بیهوشی که کمترین خطر را برای بیمار به همراه داشته باشد انتخاب نماید.

2- عوارض اختصاصی انتقال چربی

اثر و جای عمل جراحی: از آنجایی که هم برداشتن چربی از ناحیه دهنده و هم تزریق آن به ناحیه گیرنده با سوزن‌های مخصوص انجام می‌شود، عمل انتقال چربی هیچ اثری بر جای نمی‌گذارد.

عدم تقارن: از آنجایی که متقارن بودن تزریق چربی صورت در نواحی جفت بدن (گونه‌ها و ...) فقط با مقایسه چشمی است، این امکان وجود دارد که نواحی تزریق شده کاملاً متقارن نباشد. مشکل عدم تقارن را می‌توان به راحتی با گرم کردن و ماساژ حل نمود.

افزودن نظر جدید

مشاهده بر اساس نوع مطلب

مشاهده بر اساس نوع مقاله

خبرنامه زیبایی

اشتباه
ایمیل صحیح وارد کنید

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی