• مقاله (پیکرتراشی)
  • 07 خرداد 93
  • چاپ
در اغلب اوقات بیماران از شنیدن عوارض اعمال جراحی واهمه دارند و به همین دلیل جراحان نیز در مشاوره‌های قبل از عمل کمتر به این مسئله می‌پردازند. نکته حائز اهمیت این است که جراحی‌های زیبایی نیز همچون تمام اعمال جراحی با عوارض و پیامدهای بالقوه‌ای همراه است. دسته‌ای از عوارض در مورد تمام اعمال جراحی‌، مشترک است و ربطی به جراحی زیبایی ندارد ولی دسته‌ای از عوارض و پیامدها خاص اعمال جراحی زیبایی است.

مهمترین نکته‌ای که قبل از هر چیز باید به آن اشاره کرد، این است که ذکر این عوارض و پیامدها فقط به منظور آگاه بودن بیمار است و اصلاً دلیلی ندارد که این عوارض برای تمام بیمارانی که تحت عمل جراحی زیبایی قرار می‌گیرند به وجود بیاید. در انجام تمام اعمال جراحی و از جمله عمل جراحی زیبایی این احتمال وجود دارد که چنین عوارض و پیامدهایی اتفاق بیفتد. امروزه و با پیشرفت روش‌های جراحی زیبایی و آشناتر شدن بیماران، تیم جراحی و بیهوشی با این اعمال، درصد و احتمال بروز این عوارض بسیار کاهش یافته است و با انجام مراقبت‌های صحیح و درست قبل و بعد از عمل و به کارگیری تکنیک مناسب جراحی و احتیاطات لازم می‌توان این میزان قلیل را به حداقل ممکن رساند.

عوارض جراحی لیپوساکشن و لیزر لیپولیز را نیز همچون سایر اعمال جراحی می توان به دو گروه عمده عوارض عمومی و اختصاصی تقسیم بندی کرد:

1- عوارض عمومی جراحی لیپوساکشن و لیزر لیپولیز

عوارض عمومی عمل جراحی زیبایی شکم لیپوساکشن و لیزر لیپولیز عبارتند از:

الف- خونمردگی و تورم: بروز خونمردگی و تورم پس از عمل جراحی لیپوساکشن و لیزر لیپولیز در نواحی عمل شده پدیده‌ای عادی است، میزان و اندازه این تورم بر حسب میزان و وسعت ناحیه عمل متفاوت است و می تواند در زیر ناحیه عمل و نواحی مجاور آن باشد. این خونمردگی و تورم با استفاده از گن‌های مخصوصی که بیماران به سبب ایجاد فشار بر این ناحیه می شوند و با گذشت زمان و حداکثر ظرف مدت هفت تا ده روز از بین می روند.

ب: تجمع مایع (سروما): یکی از عوارضی که در عمل جراحی لیپوساکشن و لیزرلیپولیز بیشتر از اعمال دیگردیده می‌شود تجمع مایع (سروما) در نواحی عمل شده است. این تجمع مایع در واقع حاصل واکنش دفاعی بدن است که خود را با تورم و تجمع مایع در نواحی عمل شده نشان می‌دهد. همین تجمع مایع و تورم نسجی است که ممکن است باعث احساس اضافه وزن بیمار در روزهای سوم تا پنجم پس از عمل شود.
به هر حال این تورم و تجمع مایع با استفاده از گن‌های مخصوص و ایجاد فشار بر نواحی عمل شده حداکثر ظرف مدت هفت تا ده روز از بین می‌رود و چنانچه ندرتاً پس از این مدت باقی مانده، باعث آزار بیمار شود می‌توان آن را با سرنگ و در شرایط استریل تخیله نمود. استفاده از روش‌های دیگر مانند استفاده از درن و غیره ندرتاً لازم می‌شود.

2- عوارض اختصاصی جراحی لیپوساکشن و لیزر لیپولیز

الف- آمبولی ریه و آمبولی چربی: خطر بروز آمبولی و آمبولی چربی یکی از عوارض نادری است که تقریباً در اکثر اعمال جراحی طولانی مدت وجود دارد و خاص اعمال جراحی زیبایی شکم و عمل لیپوساکشن و لیزرلیپولیز نیست. درصد بروز این عارضه در بعضی اعمال ارتوپدی، اعمال پیچیده لگن، اعمال طولانی مدت و اعمال مربوط به بیماران تصادفی بیشتر از اعمال جراحی زیبایی و عمل لیپوساکشن و لیزرلیپولیز است. با انجام اقداماتی چون استفاده از بانداژ پاها، دستگاه‌‌هایی که عضلات پا را به صورت مرتب ماساژ می‌دهند، استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون، کاهش زمان عمل، انتخاب درست بیماران و انجام ندادن این عمل برای بیماران پر خطر (بیماران بسیار چاق و با BMI بالا) و کاهش میزان چربی خارج ‌شده در یک مرحله 5 یا 6 لیتر، می توان خطر و میزان این عارضه را بسیار کاهش داد.

ب- بازگشت چربی‌ها: در واقع این مشکل را نباید جزء عوارض عمل جراحی لیپوساکشن و لیزرلیپولیز قلمداد کرد ولی به سبب سئوالات مکرر بیماران بهتر است مجدداً به آن اشاره نمود. باید توجه داشت که چربی خارج شده از نواحی مختلف بدن به هیچ‌ وجه باز نمی‌گردد ولی بیماری که تحت این عمل قرار می‌گیرد باید در شش ماه گذشته وزنی ثابت داشته باشد، بیماری که نمی تواند وزن خود را ثابت نگه دارد در دوره پس از عمل نیز دچار مشکل خواهد بود. توجه داشته باشید که در دوره پس از عمل اضافه وزن و چاق شدن خود را به صورت تجمع چربی در نواحی حاشیه‌ای نشان می‌دهد. به عبارت دیگر بیماری که پس از عمل دچار اضافه وزن و چاقی می‌شود. این چاقی را به صورت بزرگ‌شدن نواحی اطراف ناحیه عمل نشان می‌دهد یعنی ناحیه عمل شده چاق و بزرگ نمی‌شود بلکه این نواحی اطراف و حاشیه‌ای عمل هستند که بزرگ و چاق می‌شو‌ند حاصل این حالت نیز، بدشکلی و چاقی نامتقارن قسمت‌های مختلف است. به صورت کلی بیمار موظف است با رعایت رژیم غذایی، انجام ورزش‌های مرتب، استفاده از ماساژور‌ها و روش‌های تکمیلی، فرم و شکلی که پس از انجام عمل لیپوساکشن یا لیزرلیپولیز پیدا کرده است را حفظ نماید.

ج: بروز سوختگی و فرورفتگی پوست: یکی از عوارضی که ممکن است در عمل جراحی لیزرلیپولیز یا لیپوساکشن اولتراسونیک دیده شود بروز سوختگی و یا فرورفتگی پوست است. این حالت معمولاً در ناحیه پهلوها و اطراف ناف دیده می‌شود و استفاده نادرست از دستگاه لیزر و یا اولتراسونیک با قدرت بالا گاهاً سبب بروز این حالت می‌شود، به عبارت دیگر اگر از این دستگاه‌ها به درستی و با مهارت استفاده شود نباید شاهد بروز چنین عوارضی باشیم.

د: افتادگی و چین و چروک پوست: مشاهده پوست شل و افتاده با چین و چروک فراوان پس از انجام عمل لیپوساکشن با لیزرلیپولیز معمولاً به سبب انتخاب نادرست بیماران جهت انجام این عمل است. گاهی بعضی از بیماران به سبب ترس از انجام جراحی با برش (جراحی زیبایی شکم یا همان ابدومینوپلاستی) و یا اصرار به نداشتن برش جراحی، جراح خود را مجبور به انجام لیپوساکشن یا لیزرلیپولیز می‌کنند، گاهی نیز جراحان به سبب اتکای زیاد بر قدرت جمع شدن پوست پس از انجام لیپوساکشن یا لیزرلیپولیز به جای انجام ابدومینوپلاستی بیمار خود را با انجام لیپوساکشن یا لیزرلیپولیز عمل می‌کنند. باید توجه داشت که این عارضه با انتخاب صحیح بیماران کاملاً قابل پیشگیری است، بیماری که علاوه بر تجمع چربی، پوستی شل و افتاده، با چین و چروک ناحیه زیرناف، ترک‌های زایمانی در نواحی پایینی شکم و شلی عضلات شکم دارد حتماً باید تحت عمل جراحی زیبایی جدار شکم (ابدومینوپلاستی) قرار گیرد و انجام عمل لیپوساکشن یا لیزرلیپولیز تنها در این بیماران سبب باقی گذاشتن شکمی شل با پوستی شل و آویزان و پر چروک منتهی بدون چربی خواهد شد.

افزودن نظر جدید

مشاهده بر اساس نوع مطلب

مشاهده بر اساس نوع مقاله

خبرنامه زیبایی

اشتباه
ایمیل صحیح وارد کنید

جهت مشاوره اینترنتی یا تعیین وقت مشاوره حضوری، فرم مشاوره را پر کنید

مشاوره زیبایی